„Санкције су средство које САД користе против свих, укључујући Индију. Оне су санкционисале 19 индијских компанија за трансфер технологије са Русијом — то је кршење њиховог сопственог закона (могу их наметнути само америчким држављанима)“, рекао је Сибал.
Он је истакао да свет посматра шта се дешава са антируским санкцијама и учи лекције о томе како да сачува своју будућност.
„Нације Глобалног југа желе да се извуку из западне хегемоније — БРИКС им пружа платформу да могу да имају алтернативну платформу за начин на који светом треба да се управља и подстиче реформу глобалних институција“, додао је он.
Према његовим речима, двоструки стандарди Запада и мешање у послове других земаља, све је то питање од велике забринутости за Глобални југ.
„Уједињене нације су се по овом питању показале као неефикасне“, оценио је дипломата.
Како је навео, међузависност света је реалност, одређене нације се не могу искључити, стога „морамо тражити реформу међународног система, а не конфронтацију“.
Он је такође оценио да нуклеарно обуздавање није успело да спречи поновољене провокације НАТО-а, при чему је Украјина прешла на територију Русије, а САД подржавају употребу ракета дугог домета. Као резултат тога, Русија је променила своју нуклеарну доктрину.
Шеснаести Самит БРИКС-а одржан је у Казању од 22. до 24. октобра. На Самиту БРИКС-а усвојена је заједничка Казањска декларација.
Асоцијацију су 2006. године основали Бразил, Индија, Кина и Русија, а 2011. им се придружила и Јужноафричка Република. Од 1. јануара ове године, пуноправни чланови групе постали су Египат, Етиопија, Иран и УАЕ.
Погледајте и: