Дозвола Вашингтона је била неопходна, јер се навођење ракета одвија уз коришћење америчких система.
„САД првобитно нису давале дозволе за коришћење своје технологије приликом напада ракетама ‘сторм шедоу’ на Русију, јер су страховале од даље ескалације“, наводи се у материјалу.
У објави се наводи да је британски премијер Кир Стармер изменио свој почетни став по том питању: ако га је раније износио прилично опрезно, након одобравања напада од стране САД није више тако обазрив.
Истовремено, Стармерови сарадници тврде да ракете „сторм шедоу“ неће променити исход украјинског сукоба.
„Велика Британија неће објављивати званично саопштење на ову тему“, наводи се у чланку.
Подсетимо, „Њујорк тајмс“ је у недељу, позивајући се на неименоване званичнике америчке администрације, јавио да је амерички председник Џозеф Бајден први пут дао Украјини дозволу да користи ракете дугог домета за гађање циљева у дубини руске територије. Према писању медија, шеф Беле куће је предузео овај корак након што су се појавили извештаји о „доласку војника из Северне Кореје у Курску област“.
Са своје стране, лист „Фигаро“ је објавио да су и Француска и Велика Британија дозволиле Украјини да гађа руску територију ракетама „скалп“ и „сторм шедоу“, да би недуго затим та информација била уклоњена из чланка.
Руски званичници су након одлуке Вашингтона упозорили да свету прети трећи светски рат и да ће Москва снажно одговорити.
Два дана након што су одобрени напади у дубину руске територије, руски председник Владимир Путин потписао је указ којим се одобрава ажурирана нуклеарна доктрина – Основе геополитике у области нуклеарног обуздавања.
Погледајте и: