ЕКОНОМИЈА

Вучић: Србија жели много већу економску сарадњу са Великом Британијом

Председник Александар Вучић поручио је данас, на отварању конференције о трговини између Уједињеног Краљевства и Западног Балкана, да Србија жели много већу сарадњу са Уједињеним Краљевством и британским компанијама и нагласио да је Велика Британија за нас веома важан и политички партнер.
Sputnik
"Како у повећању трговине, у повећању нивоа услуга, такође у туризму и у свакој врсти друштвене активности желимо боље и ближе односе са Уједињеним Краљевством. Уједињено Краљевство, Велика Британија је шеста економска сила света, једна од најважнијих и највећих политичких сила света, за нас страховито важан партнер. И некако смо и ми поцтењивали неретко Велику Британију и тиме правили велику грешку", нагласио је Вучић у ПКС.
Он је рекао да када је требало да решимо питање финансирања Моравског коридора, који ће ускоро бити готов до Врњачке Бање од Појата, да смо се најбрже договорили са фирмом "УК фајненс".
"Дакле, да ли су они били најјефтинији и да ли су увек најјефтинији, нисам сигуран, али да ли су најефикаснији и да ли најбрже завршавају ствари и да ли увек можете врло повољан договор за своју земљу да направите - можете и то је мој савет и осталим људима са Западног Балкана, дакле, који се овде налазе да раде са 'УК фајненс' сектором, јер они врло добро и врло ефикасно доносе одлуке о финансирању важних пројеката овде у нашем региону", навео је Вучић.
Нагласио је да је предуслов за све нас у региону, за напредак у односима с Уједињеним Краљевством, оно што ми морамо да урадимо овде у региону, преноси Танјуг.

Важно да привучемо све више инвеститора из ЕУ и Велике Британије

Председник је рекао и да му је драго што Србија има све већи број инвестиција из Азије будући да раст Европе успорава већ три, четири године заредом, али да је циљ да буде и све више инвеститора из ЕУ, као и Велике Британије.
Вучић је изразио очекивање да ће трговинска размена Србије са Великом Британијом до краја следеће године бити удвостручена.
Када је реч о привлачењу инвеститора, Вучић је рекао да је важно да Србија уради све што је могуће у вези са реформама до краја 2026. године, како би испунила све критеријуме за чланство у ЕУ.
"И по питању владавине права и зато мислим да је наша одлука коју ће ускоро донети Влада и ратификовати документ, пре свега владавине права и медијске ситуације, па да онда знамо да пријем зависи само од политичке одлуке, од замора, жеље, или непостојања жеље у ЕУ", рекао је Вучић.
Поред привлачења инвеститора, Вучић је рекао да ће нас реформе додатно припремити за Експо 2027, који не подразумева само градилиште, већ изградњу целе Србије - стотине километара пруга, стотине километара нових државних, регионалних и ауто-путева, нове стадионе, базене, акватик центре, инвентивне, креативне центре, научно-технолошке паркове, БИО4 кампусе.
"То је промена лица Србије и у нивоу образовања и у свакој сфери друштвеног живота. Ми можемо да постигнемо ове постављене циљеве", рекао је Вучић.
Председник Србије је поручио британским инвеститорима да Србија, која је чланица Евростата, нема проблем са стопом јавног дуга према БДП, јер она износи 48,4 одсто и неће, према проценама Међународног монетарног фонда (ММФ) и Светске банке, у наредне три године ни једног тренутка прећи 50 одсто удела у БДП.
"То је око двоструко нижа стопа јавног дуга у односу на оно што имате данас на нивову ЕУ и значајно мање од онога што чак имате у Великој Британији. Што се тиче сигурности финансирања било чега у Србији и рада са Србијом, ту никаквих проблема нема", нагласио је Вучић.
Говорећи о јавним финансијама, Вучић је рекао да су оне не само под контролом, већ да су у изузетно добром стању.
Вучић је захвалио амбасадору Уједињеног Краљевства Едварду Фергусону што је приметио да је наша земља добила инвестициони рејтинг од агенције Стандард енд Пур'с и изразио наду да ћемо следеће године забележити раст за два степеника код агенције "Мудис" и за један степеник код агенције "Фич".
"Имамо велике амбиције које није увек лако спровести у компликованим међународним геополитичким околностима и не увек лаким унутрашњим и регионалним приликама, али од тога нећемо одустати. За нас је од изузетног значаја да земљу развијамо, да улажемо што је могуће више и веома је важно да у том ланцу један значајан беочуг представља неупоредиво боља сарадња са Великом Британијом", нагласио је Вучић.
Председник је изразио уверење да ће српски привредници пронаћи интерес за тржиште Велике Британије и за улагањем ту земљу, али и да ће британски привредници у Србији пронаћи тржиште за своје производе, али и разумети да неке јефтине, високо квалитетне производе могу да набаве из Србије, али и са територије целог Западног Балкана јер је, како је рекао, то успех и наше земље.
"Ми се радујемо када било ко из Северне Македоније, Албаније и Босне и Херцеговине успе да било шта понуди било коме у Европи и свету. То ће бити и наш успех и свима у региону ће бити неупоредиво боље", рекао је Вучић.
Он је рекао да је прошле године трговинска размена између Србије и Велике Британије износила 2,1 милијарду долара и додао да нико не треба да буде задовољан док се она не утростручи, изражавајући наду да ће се до краја следеће године бар удвостручити.
"Не бих то сматрао великим успехом, али би значило да смо нешто кренули да радимо", нагласио је он, додајући да, уколико је размена са ЕУ скоро 43 пута већа, она може бити далеко боља и са Британијом.
Вучић је захвалио Фергусону, позивајући све да од петак, 22. новембра, дођу на Сајам вина на којем ће Велика Британија бити друга најзаступљенија земља, поред Народне Републике Кине.
"Препоручио бих пенушавце из Велике Британије и сигуран сам да ћу поново моћи да кажем много похвалних речи", поручио је Вучић учесницима конференције.
Погледајте и:
Коментар