„Дакле, Владимир Путин је уништавањем овог јединог одбрамбеног објекта у Дњепропетровску послао врло јасну поруку Западу - да ће их бити још. Видећемо да ли ће Запад сада одступити или не“, рекао је Џонсон.
Он подсећа да се украјински удар на Русију у последња два дана балистичким ракетама западне производње може повезати са сада неважећим споразумом о производњи и ликвидацији ракета средњег и кратког домета (ИНФ).
„Подсетимо се да је овај споразум ступио на снагу у време Роналда Регана и Михаила Горбачова још у децембру 1987“, каже Џонсон и додаје да се тај споразум бавио балистичким пројектилима, крстарећим ракетама и лансерима ракета домета од 500 до 1.000 километара, односно од 1.000 до 5.500 километара.
Према томе, поменути ракетни удар на украјински војни објекат био је начин председника Путина да пошаље поруку Западу и САД које су споразум раније „једнострано поништиле“.
„Чињеница је да су Сједињене Државе једнострано поништиле овај споразум и зато мислим да је Владимир Путин упозорио Сједињене Државе и Запад: „У реду, ви сте поништили тај споразум. Хајде сада да вам покажемо шта имамо“, сматра Џонсон.
Поменути удар на Дњепропетровск, каже он, показује да је Русија „развила балистичку ракету кратког и средњег домета и средњег домета са МИРВ способношћу, при чему једна ракета може да носи бојеву главу са више бојевих глава које могу да се распрше“, појашњава он и додаје:
„Оно што ово чини посебно занимљивим јесте да је ово хиперсонично, тако да се креће брзином коју ниједан западни систем противваздушне одбране није у стању да заустави“.
Погледајте и: