„Данашња успешна операција Русије носи две јасне поруке Западу и НАТО. Као прво, по питању заштите своје безбедности и националних интереса Русија не прави компромисе и понаша се одлучно против сваке претње“, оцењује стручњак.
Такође додаје да је данашња операција упозорење САД да „уколико кијевски режим настави да користи западне ракете за напад на територију Русије, одговор Русије ће бити још жешћи“.
„Као друго, пошто дозволу за испоруку оружја Украјини дају западне земље, чланице НАТО, Русија сматра да има легитимно право да нападне главне центре за испоруке тог оружја, где год да се налазе“, констатује Модабер.
По његовим речима, превентивна заштита Русије усмерена је на спречавање напетости коју стварају земље које снабдевају Украјину оружјем.
„Најбољи пут је да чланице НАТО, уместо да погоршавају ове сукобе, прихвате руски мировни предлог, признају нове територије које су придружене Русији и престану да наоружавају Украјину, укидајући нове дозволе за пружање војне помоћи Кијеву“, закључио је Модабер.
Путин је у вечерашњем обраћању рекао да су Оружане снаге Русије 21. новембра тестирале балистичку ракета средњег домета без нуклеарног пуњења „Орешник“. Руске оружане снаге су извеле комбиновани напад на војни објекат Украјине, као одговор на нападе ракетама дугог домета на Русију. Напад је изведен на војну фабрику у Дњепропетровку у којој се производи, између осталог, и ракетна техника.
По речима Путина, ракету не могу да пресретну савремени системи ПВО. Она лети брзином од 10 маха – 2,5-3 километра у секунди.
Погледајте још: