Чланови сенаторске Посматрачке групе за НАТО, шест републиканских и демократских законодаваца, послали су писмо одлазећом председнику Бајдену у којем изражавају снажну двостраначку подршку НАТО савезу пред предстојећи самит у Бриселу идуће недеље али га и позивају да задржи фокус на Балкану где, како тврде, „Русија већ дуго има дестабилизујућу улогу као и да одвраћа земље кандидате за НАТО од придруживања Савезу“.
Замке за нову администрацију
Дипломата и амбасадор у пензији Зоран Миливојевић каже да је ово писмо бесмислено, осим ако му није циљ да новој америчкој администрацији на челу са Доналдом Трампом пошаље поруку.
„Ово је по мени још један од покушаја да се наредни састав америчке администрације обавеже нечим. Дакле, да се наредна екипа која долази у Сенат и преузима кормило обавеже да има у виду ово за шта се они залажу“, оцењује Миливојевић.
По његовом мишљењу, ово је веома слична ситуација, оној која је уследила одлуком Бајдена да на крају мандата одобри Украјини да користи ракете дугог домета за ударе унутар руске територије.
„Бајден је одлуком о ракетама заправо обавезао наредну администрацију да их натера да се руководе његовим одлукама како не би одмах могли да реагују на неке ситуације и да спроводе оно што су замислили јер морају прво да се баве оним што затекну“ објашњава наш саговорник.
Јасно је, каже Миливојевић, да ће време које је Бајдену и његовој администрацији остало да проведу на власти они искористити да накарикају што више терета новој администрацији.
„Другим речима, ово су покушају да се искористе задњи трзаји ове администрације и да кроз разне институције наредну администрацију обавежу просто на политичке одлуке које су њима биле у фокусу,“ закључује Миливојевић.
У писму упућеном председнику Бајдену из Сената наводи се да је Балкан рањиво подручје Европе, и да иако Украјина мора заокупити њихову непосредну позорност, не може се изгубити из вида балканска регија „у којој је НАТО дуго играо кључну улогу у одржавању мира“.
Погледајте и: