ЕКОНОМИЈА

Србија и Албанија потписале Меморандум о сарадњи у области туризма

Србија и Албанија потписале су Меморандум о сарадњи у области туризма, који, према речима директорке Туристичке организације Србије Марије Лабовић, подразумева међусобну сарадњу у јачању активности усмерених ка повећању туристичког промета између две земље.
Sputnik
Лабовић за Танјуг каже да је Меморандум потписан у склопу иницијативе Отворени Балкан, а да подразумева и сарадњу усмерену ка повећању туристичког промета према тржиштима која су далека, а чији туристи преферирају да обиђу више од једне земље током путовања.
Према њеним речима, ту се углавном говори о далеким тржиштима као што је Кина, а може се десити да се у неком наредном периоду обнове и посете из Јапана.
Лабовић додаје да Меморандум подразумева и размену статистичких података, размену контаката када су у питању медији, подршку једних другима када се организују студијске посете медија, повезивање туристичких привреда ради креирања заједничких аранжмана, такође и у пољу додатних активности у смеру едукације.
"Меморандум подразумева све оно што може да нам помогне да будемо ефикаснији, то је заправо суштина и да направимо већи туристички промет", казала је Лабовић.
Наводи и да је Светска туристичка организација истакла Србију као земљу са највећим процентуалним растом када су доласци туриста у питању у поређењу са 2019. годином, као и са највећим девизним приливом од туризма, док је Албанија друга по реду када је у питању процентуални раст.
"Имамо ту и неких сличности. Евидентно је да су туристички производи које имамо, врло актуелни и да се траже. Мислимо и да са разменом примера добре праксе можемо да научимо и нешто ново једне од других", казала је Лабовић.
Према њеним речима, свако удруживање са Албанијом, Северном Македонијом, Црном Гором и БиХ, доприноси већој потражњи, а онда самим тим и привреда ће имати више посла.
"Доприноси већем броју продатих кружних тура, а онда самим тим и Србија ће имати повећање броја ноћења", казала је Лабовић и додала да Србија бележи континуирани раст те да је ове године за девет месеци забележен раст од 13 одсто када је број долазака туриста у питању, а девет одсто када је реч о ноћењима.
Наводи и да Албанија има исти такав тренд те да, када је реч о кружним турама, тренд је да се туристи задржавају дуже него што су се задржавали пре вируса короне у Србији.
Погледајте и:
Коментар