СВЕТ

Два циља Бајденове дозволе Кијеву за ракете /видео/

То што је Џо Бајден дао одобрење кијевском режиму да употребљава западне ракете у нападима на руску територију са једне стране је поткопавање Доналда Трампа. Са друге, ради се блефу, пробном балону како ће Русија реаговати. А реаговала је редефиницијом нуклеарне доктрине, каже др Драган Петровић у емисији „Од четвртка до четвртка“.
Sputnik
Без обзира на све, према Петровићевим речима, Доналд Трамп ће предложити две варијанте америчко-руске погодбе. Једна је потпуно неприхватљива за Русију – да линија раздвајања буде садашња линија фронта.
„Она је потпуно неприхватљива за Русију јер не укључује остатак територије ДНР-а, као и Запорошке и Херсонске области, пре свега градове Запорожје и Херсон, Славјанск јер су то саставни делови Русије и без тога нема разговора“, наводи Петровић.
Друга могућност је да Трамп оде корак даље и да прихвати све четири области у њиховим границама. У том случају остаје нејасно питање положаја Украјине – хоће ли бити ван НАТО-а и ненуклеарна земља.

Размере Бајденове одлуке тек ћемо видети

Коментаришући наводе да је Бајденова одлука поводом коришћења западног наоружања у нападима на дубину руске територије почетак новог светског рата, наш саговорник истиче да је потребно „спустити лопту“.
„Ситуација јесте бременита од почетка. Веома је тешка, али мислим да је под контролом, мада је дошло до ескалације чије ћемо размере тек видети. У овом тренутку неке ствари нису потпуно јасне, али можемо кренути од аксиома да Русија на фронту држи ситуацију под контролом“, каже Петровић.
Таква ситуација не може се променити, категоричан је наш саговорник. Русија напредује систематски, може се рећи да има апсолутну иницијативу, држи ситуацију под контролом и управо у следећа два месеца видеће се бенефити руских акција, додаје он.

Зашто Бајден нема успомену са самита Г20

Један од најупечатљивијих момената са управо завршеног самита држава чланица Г20 у Бразилу било је то што лидери организације нису сачекали одлазећег америчког председника Џоа Бајдена на заједничком фотографисању, већ су се фотографисали и разишли. Тиме Бајден није остао ускраћен само за једну успомену више, каже Петровић.
Један део лидера Г20 припада иницијативи за стварање мултиполарног света, који се суочава са хегемоном у одласку, САД. Тако да је Бајден двоструки симбол – прво симбол је конзервативно-ретроградног покушаја да се брани монополарни свет, иако све показује да је то немогуће. Друго, Бајден је одлазећи председник.
Још један симболички моменат био је тај да су у првом реду током фотографисања стајали лидери чланица БРИКС-а. Чланице БРИКС-а су „земље-континенти“. Уз нове чланице, примљене на последњем самиту организације у Казању, моћ БРИКС-а је вишеструко увећана, објашњава Петровић.
Целокупну емисију можете погледати у видеу.
Коментар