ДРУШТВО

Како заштитити ћирилицу: Проферсорка из Панчева предложила да се Србија угледа на Грузију

Професорка српског језика у гимназији у Панчеву Александра Михајловић изјавила је данас да по узору на Грузију треба поднети документацију УНИЦЕФ-у у циљу заштите ћириличног писма и да је ретка благодет Србије то што има два писма.
Sputnik
"Удружење књижевника Србије направило је сарадњу с Удружењем књижевника Грузије. Тада сам питала колико тога и чега треба да се поднесе да би се наше писмо заштитило. То јесте озбиљна научна документација, али ми имамо сјајне научнике које се баве тим темама и сигурна сам да они већ без конкурисања имају радове на ту тему", истакла је Михајловићeва за Танјуг.
Додала је и да ћирилицу не треба форсирати већ одржавати, неговати и заштити јер је толико ретка.
"Општа неписменост која влада код нас, мора некако да се регулише на други начин. Образовање, култура, више улагања. Кад би људи више читали, гледали представе и филмове и кад би се на свим телевизијама отворила озбиљна сатница за културни програм", навела је професорка.
На питање како је дошло до све ређег употребљавања ћирилице рекла је да је то изгубиљено бахатим понашањем према примарним хуманистичким вредностима и да је све мање студената на факултетима хуманистичких наука јер, према њеним речима, не негујемо књижевност и српски језик и дала предлог како очувати правопис.
"Нека гимназијалци изађу и нек деле летке у банкама, на улицама људима и попричају са њима о томе како се пишу именице, бројеви. Ја мислим да би то нама дало на значају и да би се људи замислили. Нама је само потребно да застанемо", казала је Михајловићева.
Она је рекла да у ери модерних технологија и паметних телефона национално писмо може да се очува тако што ће се о њему причати, наћи аргументи зашто га треба очувати и пробудити код људи националну свест.
"Ја мислим да је боље да се ми плашимо, старамо и надвијемо над том ћирилицом и удружимо нашу енергију и снагу да бисмо померили брегове који до сада нису померани", закључила је она.

Шта је показала анкета у Београду

Како је показала Танјугова анкета Београђани претежно не користе ћирилицу, а разлози које су навели су различити, док су сви испитани навели да на телефону углавном користе латинично писмо.
Један од испитаних је студент који због употребе енглеских термина на факултету не пише на ћирилици како не би мешао два писма, навео је да латиницу ретко употребљева.
Једна од анкетираних жена изразила је мишљење да је ћирилица већ дуже време званично писмо, а друга објаснила да је живела у иностранству и да се навикла на латиницу и у професионалном окружењу.
Од свих испитаних само две особе рекле су да употребљавају ћирилично писмо свакодневно.
Погледајте и:
Коментар