ДРУШТВО

Огласило се Министарство просвете поводом портала Здравитас

Министарство просвете објавило је саопштење у којем објашњава да је портал Здравитас дигитализација вођења евиденције у оквиру предмета Физичко и здравствено васпитање.
Sputnik
„Портал Здравитас представља електронско вођење евиденције о постигнућима ученика у оквиру наставног предмета Физичко и здравствено васпитање кроз осам мерења (шест тестова и мерење висине и масе тела), који су и до сада били евидентирани у педагошкој документацији и пратили физички развој и моторичке способности ученика“, наводи Министарство.
Додају да је циљ да се свој деци обезбеди да имају једнаку прилику да вежбају и одржавају физичку форму, да стекну здраве навике, али и добију стручне савете у односу на резултате које постижу.
Министарство прецизира да се у оквиру портала Здравитас уносе подаци који су прописани програмом Физичког и здравственог васпитања и то: висина тела, маса тела, индекс телесне масе (који представља масу тела подељену са висином), трчање на 20 метара са прогресивним повећањем брзине, претклон у седу (процена гипкости доњег дела кичменог стуба), лежање-сед (дизање трупа за 30 секунди – снага трбушних мишића), скок удаљ, издржај у згибу и чунасто трчање 4×10 метара.
Министарство истиче да се на портал не уносе подаци о здрављу ученика, нити портал Здравитас може да приступа и да дели податке са Информационим системом из области здравства. Такође, подаци се не деле са трећим лицима и биће чувани у Државном дата центру, неће се износити из Републике Србије нити преносити у другу државу или међународну организацију.
„Резултати у овим мерењима бележе се од трећег разреда основне школе до завршетка средње школе, а након чега ће бити уклоњени лични подаци ученика (анонимизовати)“, објашњава Министарство.
Напомињу да су сви ови подаци су одувек били бележени у педагошке свеске наставника, а да се сада они уносе на портал.
„Дакле, само се мења начин вођења евиденција, са папирног се прелази на електронски“, истакли су.
Родитељи ђака забринути су због Здравитаса и страха да неко прикупља податке о здравственом стању деце.
Министарство просвете је апеловало да се не износе непроверене информације, како се не би узнемиравала јавност и грађани доводили у заблуду.
Погледајте и:
Коментар