Победа Трампа у значајној мери повезана је са тучом у Скупштини Србије због тога што се види да ће овај период интеррегнума до јануара бити искоришћен да постојеће структуре, ако је могуће, што више заоштре ситуацију где год, како би Трамп имао много више проблема кад преузме власт, додаје Вулетић.
Туча у Скупштини као добра промоција опозиције
„Али није реч само о томе. Реч је, у ствари, о две потпуно различите политичке визије. Они који су сада на власти труде се да на овај или онај начин подрже или се бар супротставе и заљуљају оне за које верују да нису на истим таласним дужинама. То се заправо увек поклопи са тежњама опозиције да буде активнија и да се на неки начин за ње чује и да се види да нешто ради. А ово је увек добра промоција, јер нема негативног публицитета. Зато, без обзира што значајан број људи не одобрава ово што се дешава, то неће драматично утицати на то да опозиција нешто изгуби.“
Присталице опозиције ће након инцидента бити још приврженији опозиционари, али ће вероватно доћи до повећања апстиненције и незаинтересованости грађана за политику, сматра Вулетић.
Уз напомену да не би коментарисао ко је први почео, Вулетић истиче да је несумњиво да потенцијалну корист од опште туче у Скупштини може имати само опозиција. Владајућој странци ни на који начин није стало до тога, нити има интерес да се прекида гласање о буџету, поготово не сценама насиља јер то шаље једну слику о потенцијалној нестабилности, сматра Вулетић.
„С друге стране, опозицији јесте циљ да се покаже да Србија не функционише. Да не функционише парламент, тужилаштва су блокирали, на улицама су некакви протести и то је један од начина политичке борбе. Неко аплаудира томе, други се тиме згражавају, али у сваком случају то доприноси некаквој друштвеној поларизацији. Пре свега друштвеној јер не верујем да политичари то схватају тако драматично и озбиљно да више не би могли да разговарају. А сада шта ће они радити и како ће се даље ствари одвијати, да ли ће блокирати или рећи да неће у скупштину, а то смо већ имали – бојкот рада Скупштине итд. заиста не знам шта је стратегија опозиције.“
У сваком случају, показало се раније да бојкот рада Скупштине није донео опозицији било шта добро, додаје Вулетић.
Могућ дијалог власти и опозиције
Према његовим речима, сам чин насиља у Скупштини није препрека за наставак дијалога власти и опозиције, али је друго питање да ли се уопште жели дијалог, а то је кључно питање. Уколико се жели дијалог, сама ситуација у Скупштини није нешто што би онемогућило тај дијалог у смислу да једна од страна каже – никад више!
„То нису брачни парови код којих дође до физичког обрачуна, па више нема заједничког живота. То су политичари и они између осталог у свом арсеналу понашања имају и ову врсту јучерашњег понашања која подразумева и међусобно гурање. Они то раде и на улици, па што не би и у парламенту“, закључио је Вулетић.
У Скупштини Србије у понедељак је дошло до физичког обрачуна између посланика власти и опозиције, пошто су посланици опозиције након усвајања дневног реда прво подигли транспаренте, а потом покушали физички да спрече почетак расправе када су у салу ушли чланови Владе.
После свеопштег гурања посланика дошло је и до физичког обрачуна између Бојана Торбице из Покрета социјалиста и председника Странке слободе и правде Драгана Ђиласа.
Погледајте и: