„Данас државе Колективног запада, које много говоре о слободи говора, плурализму, демократији, у пракси показују еклатантну нетрпељивост према било којем алтернативном гледишту. С тим у вези, главна мета њихових напада су предвидиво руски медији, као што су РТ и Спутњик“, рекао је Лавров током амбасадорског округлог стола о решавању ситуације око Украјине.
Шеф руске дипломатије је подсетио да су проблеми са акредитацијом за РТ и Спутњик настали много пре ситуације у Украјини.
„Пре много година појавио се проблем са новинарима тих медија у Јелисејској палати у Паризу. Француски председник Емануел Макрон је тада рекао да РТ није медиј, већ да делује као пропагандно средство. Т о је та слобода говора“, подсетио је Лавров и указао на контрадикторност те изјаве са повељом ОЕБС-а из 1990. године, која је гарантовала слободан приступ информацијама.
Он је указао да су западне земље почеле да ограничавају приступ информацијама које су у супротности са њиховом политиком након што су схватиле разноликост савременог света, која се разликује од неолибералног поретка који Запад настоји да наметне.
„Тиме се прецртавају претходни споразуми о слободи информисања“, нагласио је Лавров.
Главна и одговорна уредница РТ и медијске групе "Русија севодња" Маргарита Симоњан захвалила се на овим речима шефу руске дипломатије.
„Хвала вам, Сергеј Викторович“, написала је Симоњанова на Телеграму.
Раније је руски министар спољних послова рекао да су власти САД, применом санкција руским медијима, надмашиле идеје аутора дистопијског романа "1984" Џорџа Орвела о тоталитарној држави.
Погледајте и