СРБИЈА

Страх међу Србима у Грачаници после албанског дивљања – да се не понови погром

Нико од нас у Грачаници није ноћас спавао нити смо данас ишли било где. Сви смо у својим кућама као мишеви, у страху шта може да нас снађе следеће. Нас очигледно нема ко да заштити јер ако Албанци могу да дођу у центра Грачанице и да нас псују и малтретирају и да мирно оду … шта рећи после тога, кажу мештани Грачанице.
Sputnik
Први пут после погрома 2004.године већински српска општина Грачаница нашла се на удару албанских екстремиста који су прослављали државни Дан албанске заставе прошавши организованом колоном возила поред српског манастира витлајући црвеним барјацима с црним орлом.
Стана З. (име познато редакцији) која преко пута манастира Грачанице држи локал синоћ је остала касније него иначе јер је сређивала папире уочи пописа.

Све је личило на 2004.

„Одједанпут су се створили, пре тога је била тишина и само су кренули прво да се возе у круг и свирају на кружном току уз повике на албанском „Идите Срби, Косово је Албанија“, „ОВК, ОВК“ дДа би окренули и пошли ка манастиру да возе и турирају моторе испред самог манастирског комплекса. Било је много застава ОВК и Албаније, младићи су седели по крововима аутомобила, пљували према манастиру и вређали случајне пролазнике,“ прича ужаснуто Стана уз коментар да размишља, с обзиром да иду празници, да оде код својих рођака у централну Србију..
Велинка Ј. која живи на улазу у Грачаницу од стране Ајвалије каже да су се Албанци са заставама и бакљама сачекивали међусобно неких 15 минута пре него што су кренули ка унутрашњости Грачанице.

Страшне увреде и повици "ОВК, ОВК"

„Баш сам мужу рекла ово не личи на добро, а он је позвао брата који живи са друге стране Грачанице код Општине да га упозори. Међутим, овај му је пренео да се исто дешава и тамо и да се окупљају Албанци са аутомобилима и моторима. Нису све били млади као то причају, било је ту и људи између 40 и 50 година … Знам да су само у једном тренутку рекли – крећемо и да су уз псовке и повике кренули ка селу. Полиције није било нигде а она је обично ту уз бензинску пумпу која нам је у близини,“ прича она.
Стана која је све посматрала из свог локала каже да ни Кфора није било ни на видику и да су албански хулигани претили да ће да крену да пале радње уз повике:
„Срби напоље ово је наша земља, ово је Албанија“ и тако даље, уз ружне псовке и називе посебно за нас жене Српкиње. То је све трајало око пола сата али мени се чини као да је било целу ноћ. Одједном су стали, са неким су причали телефоном и отишли у правџу Приштине, мирно, са склоњеним заставама. Тек сам после сат времена отишла кући али сам онда видела да је дошао један полицијски ауто из Приштине и паркирао се преко пута манастира," прича она.

Кфор и полиција нису урадили посао

Историчар и мештанин Грачанице Александар Гуџић сагласан је да је албанско дивљање личило на погром 2004. године, с обзиром на сцену коју је видео.
„Оно што се синоћ десило јесте да су Албанци своја национална осећања због Дана заставе израженије показали и тако је и дошло до инцидента. Мене много више брине неспремност приштинског кривичног и правосудног система и њихових тужилаштва и судова да спрече и да предупреде етнички мотивисано насиље које врши албанска већина над српском заједницом, али тај проблем није од јуче,“ напомиње Гуџић.
Косовски правосудни систем, истиче Гуџић, није успео да у првим годинама након рата казни оне који су починили ратне злочине.
„Они нису казнили виновнике мартовског насиља и погрома над Србима 2004. године када је 50.000 Албанаца по сличном или у идентичном обрасцу као овај што се сада десио упало у српске средине и извршило насиље над Србима. Од тога је судски процесирано и осуђено само пар стотина њих. И то је била јасна порука Србима тада да ће приштински систем толерисати насиље над Србима, односно етнички мотивисано насиље,“ констатује наш саговорник.
Гуџић каже да је то оно што га брине и да би волео да види да учесници провокација буду кажњени јер је на околним камерама и камерама манастира и општине све забележено.
„Тиме би Приштина послала поруку да неће толерисати овакве испаде,“ закључује он.
Општина Грачаница је после свега затражила и заштиту од Кфора али се исход тог захтева још не зна.
СРБИЈА
Општина Грачаница: Мештани уплашени за безбедност, тражимо заштиту КФОР-а
СРБИЈА
Жестоке провокације Албанаца поред манастира Грачанице /видео/
Коментар