Овај пројекат представља први покушај ЕСА да контролише лет сателита у орбити са изузетном прецизношћу, при чему ће сателити бити постављени у формацију која неће одступати више од милиметра, пише Гардијан.
Мисија ће бити лансирана у среду из свемирског центра Сатиш Даван у Индији, а сателити ће након четири месеца путовања доћи на елиптичну орбиту која се простире између 600 километара и 60.000 километара од Земље.
Главни циљ мисије је проучавање сунчевог короналног слоја - спољног слоја сунчеве атмосфере. Наиме, сателити ће бити постављени тако да један ствара сенку на други, омогућавајући истраживачима да проучавају овај слој током шест сати.
Овај експеримент ће омогућити стварање чак 50 вештачких соларних помрачења годишње. Проучавање сунчевог короналног слоја је кључно за разумевање феномена као што су соларни ветрови, који могу да имају значајан утицај на Земљу, укључујући ометање комуникација и оштећење сателита.
Сателити ће кружити око Земље сваких 19,7 сати током две године, одржавајући прецизну формацију користећи оптичке сензоре, ЛЕД светла и ласерски систем за аутоматско подешавање међусобне удаљености и оријентације. Први подаци са мисије очекују се у марту 2025. године.
Мисија Проба-3 има потенцијал да отвори врата новој ери у свемирским истраживањима, где би формација сателита могла да омогући напредна истраживања у области климатских промена, проучавања објеката у Сунчевом систему и даљих истраживања планета ван нашег система.
Погледајте и: