ДРУШТВО

Невероватан подвиг у Србији за само седам месеци: Ово би требало да дође у руке сваког младог човека

Национални атлас Србије намењен је свима, али циљ је да дође до руку младих који су наша будућност. Они треба да увиде да регионалне разлике нашег простора, заправо не показују разлике, већ заједништво нашег културног простора и свих људи који ту живе. У збирци карата, фотографија и текстова, треба да нађу суштину нашег постојања и да га продуже.
Sputnik
Ово за Сутњик каже Проф.др Слободaн Марковић идејни творац и један од аутора првог Националног атласа Србије:
"Ако млади схвате шта ова књига доноси, онда атлас неће попримити елементе Хазардског речника, приче о људима којји су некада живели на неком простору".
Јединствени издавачки пројекат Службеног гласника, „Велики атлас Србије” појавио се пред читаоцима. Није реч о школској књизи, већ капиталном делу од националног значаја. Географски атлас Србије биће и њена лична карта у дипломатији.

Атлас који је симбол јединства

Идеју професора Марковића, дописног члана САНУ, подржао је први човек Службеног гласника, такође географ, Младен Шарчевић. Окупили су тим најумнијих људи гео и других наука, а Марковић наглашава да је књига завршена за само седам месеци, што је, каже, готово невероватно.
"Да смо имали и седамдесетседам месеци, па и година, то не би била боља књига. Једноставно, био је прави тренутак да се то деси. Институције и окупљене колеге су биле изузетне, било је право задовољство радити с њима. Све институције које су релевантне у нашој држави су се укључиле. То показује да ми нисмо ексклузивно везани само за неке лоше ствари, већ да можемо да урадимо нешто добро, племенито, корисно и трајно. Има још наде за нас због тога", каже овај професор Природно-математичког факултата у Новом Саду.
Атлас који уреднички потписује и Гордана Петковић Срзентић, на страницама десет посебних поглавља детаљно приказује регије наше земље чију колоритност посебно истичу бројне, изузетно квалитетне фотографије природних и друштвених раритета.
Велики аталас Србије у издању Службеног гласника

Између научне и популарне публикације

Књига садржи више од тридесет топографских и педесет тематских карата, преко двадесет планова градова и стотине фотографија природних и друштвених знаменитости, као и QR кодове који корисника воде до текстова са пробраним занимљивостима.
"Књига можда деље анахроно у доба гугл мапа и развијене технологије, кад информације свугде протичу, међутим, како време пролази, лично сам све сигурнији да је имало смисла направити атлас. Он је књига између научне и популарне публикације. Сувише је озбиљан да би био само популаран, а недостају му неки детаљи, ситнице, да би био у потпуности научан. Верујем да је овако избалансирана књига јако добра", каже аутор.
Професора Марковића затекли смо у Кини, његов факултет деценијама сарађује са стурчњацима у тој земљи, зато што имају најбоље могуће услове за лабораторијска истраживања После заједничког истраживања леса, сада раде на пећинским украсима, сталагмитима, који су добри записи пелоклиматских промена.
Колегама је, наравно, на поклон понео "Велики атлас Србије". Капитално картографско-енциклопедијско издање на које се у Србији, окружењу и расејању чека одавно, писано је двојезично, на српском и енглеском.
Капитално дело је сјајан поклон, посебно у активностима српске дипломатије

Најважнији уџбеник српске дијаспоре

Књига ће бити и сјајан поклон наше дипломатије током посета, али наш саговорник каже да је намењена посебној циљној групи, нашим сународницима у иностранству.
"Мислим да је највише, некако интимно посвећена нашој младој дијаспори. Ти млади људи који су у новом таласу дијаспоре рођени у прекоокеанским, европским и другим земљама, пошто су из образованих породица и нису аутоизловани, јако добро познају језик нове државе у којој живе, често и не говоре срспки. Ово је један од покушаја да на неки начин вежемо нашу најмлађу дијаспору да се заинтересује за своје културне корене, да научи више о земљи својих предака".

Главна порука капиталног дела

Марковић додаје да помињањем младих у дијаспори заправо долазимо до главне поруке књиге, простор на коме се налазимо, каже, на неки начин смо изнајмили на неко време, тако је увек кроз историју:
"То је диван простор наше планете, али то одређено време његовог коришћења неће трајати још дуго. Ако изузмемо несрећна догађања деведесетих, када је пуно људи дошло у Србију, на неки начин зановило живот овде, нажалост, сад имамо ситуацију, да суштински проблематичну депопулацију немамо начина да зауставимо. Бавимо се небитнм стварима, туку се људи око политичких мишљења, уместо да сви заједно радимо да пробамо да преживимо, да нас буде довољно на овом простору".
Књига садржи више од тридесет топографских и педесет тематских карата, преко двадесет планова градова

Слава културне јединствености

Текстови атласа пружају читаоцу мноштво важних знања и чињеница о геологији, рељефу, клими, водама, животној средини, становништву, привреди, али га и посебно упознају са културним наслеђем које је изузетно богато. Атлас заправо слави нашу културну јединственост.
"Велики Атлас Србије" зато је морао да буде богат. Професор Марковић каже да има око три килограма. Књига коју би свака библиотека, државна институција, министарство, па и локална самоуправа и кућа требало да има, у књижарама службеног гласника кошта 12.650 динара. Јефтинија је приликом онлајн куповине, а пензионери имају попуст од 20 одсто.
Погледајте и:
Коментар