Роботи, на пример, помажу у одржавању стабилног нивоа квалитета током производње, напомиње Ермолов у интервјуу за часопис Сајентифик Русија, истичући да зато практично све аутомобилске фабрике користе роботе у свим производним процесима, осим у оним који се могу остварити само људским радом.
Као друго, роботи помажу да се драстично повећа продуктивност: на пример, машина за паковање кобасица у фабрици за паковање меса може да спакује око 10-12 паковања кобасица у минути, док људи обично не могу спаковати више од три.
На крају, али не и најмање важно, напомиње професор, роботи могу помоћи код недостатка људских радника.
„Видимо да је наша индустрија у успону, али постоји велики недостатак квалификованих радника због чињенице да је обука довољног броја таквих стручњака дуго била занемарена“, објашњава он.
„Роботика може помоћи у решавању овог уског грла без прибегавања увозу радне снаге из иностранства.“
Иван Ермолов
© Фото : Scientific Russia / Olga Merzlyakova
Ермолов, међутим, упозорава да ће увођење роботике захтевати реструктурирање производних линија.
Он упозорава да се не понављају грешке СССР-а где је, на пример, било покушаја да се једноставно „роботизују“ производни процеси који су били дизајнирани за ручни рад, а који су се, очекивано, завршили неуспехом.
Он чак описује ову потребу „реструктурирања“ производње и као психолошки и економски фактор који омета имплементацију роботике у индустрији.
Према Ермолову, антируске санкције остају озбиљан проблем што се тиче имплементације роботике, због чињенице да је домаћа производња робота у Русији релативно малог обима.
„Тако Русија данас мора да тражи нове изворе индустријских робота – пре свега кинеске моделе“, каже он.
„У исто време, потребна нам је координирана стратегија: важно је разумети у којим индустријама и за које сврхе су нам потребни роботи.“
Затим, како каже, Русија би требало да користи економска и административна средства да стимулише развој ових робота и њихово увођење у индустријске процесе.
Погледајте и: