Састанак новог председника Европског савета Антонија Коште са лидерима Западног Балкана, који ће се одржати у уторак, уједно ће бити прва прилика да се после напад на водоводни канал Ибар - Лепенац у Зубином Потоку на северу Косова лицем у лице сусретну председник Србије Александар Вучић и премијер привремених косовских институција Аљбин Курти.
Класична режија из Приштине
Дипломата и бивши амбасадор Зоран Миливојевић верује да ће сигурно једна од главних тема бити и низ оптужби које је Курти изнео на рачун Србије, тврдећи да иза тог чина стоји Београд, али ће, како каже, бити интересантно и чути шта у европској заједници имају да кажу на ту тему, посебно после изјаве председник Одбора за спољне послове немачког Бундестага Михаела Рота да ако Београд стоји иза тога треба јој ставити рампу на путу ка ЕУ.
„Ствари су овде потпуно јасне - све је изрежирано и иде се ка томе да се покуша да се дисквалификује Србија и то је све што можемо да очекујемо на том састанку,“ каже Миливојевић.
Курти ће наравно, додаје Миливојевић, покушати да догађај из Зубиног Потока искористи у своју корист, иако се не зна до краја ко је крив за тај напад.
„Јасно је и да Курти неће мењати ставове, стратегију ни политику до избора које Приштина има у фебруару,“ истиче наш саговорник.
Миливојевић сматра да је требало да се светски и европски званичници суздрже од коментара док се не спроведе истрага о том догађају, јер свако сврставање на страну Приштине јасно говори да не верују Београду.
„А да ли ће и ко да спроведе истрагу то се за сада не зна. Оно што се зна јесте да ћемо ми спровести нашу истрагу ради нас самих, иако нам нису доступни подаци о томе ни шта ради Приштина ни шта раде службе са Запада,“ каже Миливојевић.
Упитан разговор о кластеру три
У Бриселу је сутра требало да се разговара и о отварању кластера три за приступање Србије ЕУ, али како сада ствари стоје то ће мало да сачека нека боља времена, јер ће Немачка прва захтевати да се о томе не разговара док се истрага не заврши.
„То питање се већ налази на столу под знаком питања, независно и од Рота и дешавања у Зубином Потоку, јер има и земаља које инсистирају на томе да ми уведемо санкције Русији. Тако да ово само може да буде додатак свему томе,“ верује Миливојевић.
У сваком случају, закључује наш саговорник, Србија неће одустати од своје агенде, нити ће дозволити да буде уцењена али је сигурно да ће се овај догађај искористити како би се притисак на нашу земљу још више појачао.
„Али то иде у складу са дешавањима на пољу глобалне политике и променама у свету и ми то знамо. Све што нам остаје јесте да издржимо на путу који смо себи зацртали,“ додаје наш саговорник.
Иначе, Европска унија је најоштрије осудила терористички напад почињен у петак на водоводном каналу Ибар - Лепенац у Зубином Потоку на северу Косова, називајући га „одвратним чином саботаже на критичној цивилној инфраструктури Косова, која обезбеђује воду за пиће за значајан део становништва Косова и витална је компонента косовског енергетског система“. Уједно, ЕУ је понудила подршку косовским властима.
Да ли је ЕУ већ заузела страну
С друге стране, председник Србије Александар Вучић истакао је да Београд није умешан у експлозију која се догодила између села Вараге и Угљаре и додао да је тзв. косовска полиција, под надзором Еулекса и кршећи важеће споразуме, спровела незакониту истрагу на северу Косова и Метохије, улазећи у српске домове у Зубином Потоку али и да упркос опсежним претресима, никакви инкриминишући докази у вези са наводним злочином нису пронађени, а приведене особе су убрзо након тога пуштене на слободу због недостатка доказа.
Вучић је такође изразио захвалност Кфору што је одбио да дозволи улазак тзв. косовских безбедносних снага у северни део Косова и Метохије и напоменуо да је само девет минута након инцидента Аљбин Курти затражио од НАТО-а и Кфора да распореде те косовске снаге на северу Косова и Метохије. Навео је и да Београд није имао никакав интерес да нанесе било какву штету на каналу Ибар-Лепенац, а да постоји пет разлога због чега Приштина оптужује Београд за напад који је изведен у петак, наводећи да је први циљ био управо да се припадници тзв. косовских безбедносних снага стационирају на север АП Косово и Метохија.