„Мали предмети у облику кашичица“, како се наводи у истраживању, откривени су на ратничким појасевима широм северне Европе, па се верује да су коришћени за узимање дроге пред почетак битке, преноси Phys.org.
Распрострањено коришћење наркотика попут опијума у Грчкој и Риму добро је документовано у историјским изворима, али и археолошким налазима. Међутим, недостајали су докази о коришћењу наркотика међу варварима који су живели ван граница Римског царства, па се претпостављало да су они више користили алкохол. Нове анализе археолога Анджеја Коковског и биолога, међутим, дале су другачије податке.
Научници су идентификовали и категоризовали 241 предмет у облику специјалне кашичице на 116 налазишта из римског периода, углавном у мочварама и гробницама широм данашње Скандинавије, Немачке и Пољске.
Дршке предмета углавном су дугачке од 40 до 70 милиметара, а диск или мала чинија биле су од 10 до 20 милиметара. Нађени су прикачени за појас, али нису имали никакву улогу у његовом функционисању.
Стимуланси су се често користили кроз историју како би мотивисали војнике да буду јачи или да смање стрес и страх који рат и борбе могу да изазову. Ратници су користили ове предмете да би мерили тачну дозу потребно за ефекат који су желели, али и како се не би предозирали.
Професор Коковски и његове колеге проучавали су који стимуланси би били доступни германским заједницима у римско доба, када су били чести ратови између њих и Римске империје, од локалних биљака до стимуланса из даљине. Закључили су да је врло вероватно да су германски народи имали приступ различитим супстанцама које су могле да делују као стимуланс, укључујући мак, конопљу, бунику, беладону и различите гљиве. Све ово су могли да користе или у течној форми, посебно растопљеној у алкохолу, или као прах.
Научници су закључили да је коришћење стимуланса међу германским народима на северу Европе било веома распрострањено у време ратова римског периода. Осим тога, снабдевање наркотицима и различитим типовима стимуланса захтевало је веома велику организацију и знање.
Они верују да су стимуланси коришћени и за медицину и верске ритуале.
„Чини се да је свест о ефектима различитих типова природних препарата на људско тело захтевала знање о томе где се могу наћи, како се употребљавају, али и жељу да се то користи за медицину и обредне сврхе“, навели су истраживачи у студији објављеној у журналу „Praehistorische Zeitschrift“.
Погледајте и: