„Нуклеарна енергија је базни стабилни извор чисте енергије и пре свега је битно да образовне и научне институције узму активно учешће у креирању наредних корака, а то значи да се препознају три фазе развоја нуклеарног програма које су прописане од стране Међународне агенције за атомску енергију. Постоје јасне смернице и кораци које свака земља треба да испуни и ми ћемо се водити тим смерницама, јер апсолутно морамо да се придржавамо свих стандарда“, каже Дубравка Ђедовић Хандановић, министарка рударства и енергетике у Влади Србије.
У ономе што је до сада предузето треба истаћи да француски ЕДФ ради прелиминарну студију о могућности примене нуклеарне енергије у Србији. Та студија треба да покаже која технологија би била најоптималнија за наш енергетски микс.
Заговорници нуклеарки истичу да смо окружени нуклеарним електранама у Бугарској, Румунији, Мађарској и Словенији. Министарка наводи да већ сарађујемо на том плану са Чешком, Словачком, Мађарском и Јужном Корејом, како бисмо дошли до најбољих технологија и кадрова.
Научног саветника, др Славка Димовића, директора Института за нуклеарне науке „Винча“ у „Енергији Спутњика“ питамо шта укидање мораторијума значи за Србију. Да ли је нуклеарна енергија пут да Србија обезбеди енергетску сигурност и независност?
Саговорника питамо и која је улога Института „Винча“ у енергетској транзицији Србије из фосилних горива. Односно, да ли су нуклеарне електране једино решење за енергетску будућност Србије?
О емисији „Енергија Спутњика“
„Енергија Спутњика“ је емисија портала и радија Спутњик коју води Јелица Путниковић, стручњак за енергетику.
Теме су махом везане за енергетику и економију, локалног и глобалног карактера, а гости су стручњаци у својим пољима. Емитује се сваког уторка у 21.00.