Специјална операција у Украјини

Кијев: Нећемо пристати ни на какве алтернативе за пуноправно чланство Украјине у НАТО-у

Украјина званично одустаје од гаранција алтернативних чланству у НАТО-у, саопштио је украјински портал „Европска правда“, позивајући се на документ у које је имала увид.
Sputnik
Како наводи портал, на дан почетка министарског састанка НАТО-а, украјинско Министарство спољних послова објавило је свој званичан став у вези са могућим безбедносним гаранцијама. У саопштењу се истиче да је он сачињен „поводом 30. годишњице потписивања Будимпештанског меморандума. Међутим, документ је објављен два дана пре поменутог датума, а избор дана објављивања није био случајан – украјински министар спољних послова Андреј Сибига намерава да изнесе овај став у оквиру министарског састанка НАТО-а у Бриселу.
„Уверени смо да је једина стварна гаранција безбедности Украјине, као и обуздавајући фактор за даљу агресију Русије против Украјине и других држава, једино пуноправно чланство Украјине у НАТО-у“, наводи се у саопштењу, преноси портал.
Истовремено се у документу наглашава да Украјина унапред одустаје од формата који представљају алтернативу чланству.
„Имајући иза себе горко искуство Будимпештанског меморандума, нећемо пристати ни на какве алтернативе, сурогате или замене за пуноправно чланство Украјине у НАТО-у“, наглашава Министарство спољних послова Украјине.
Портал додаје да изјава украјинског Министарства спољних послова, формирана као документ о политичком ставу, почиње референцама на очекивања од такозваног Будимпештанског меморандума, потписаног 1994. године у оквиру споразума о одустајању Украјине од нуклеарног арсенала. Министарство Меморандум назива спомеником кратковидости у доношењу стратешких безбедносних одлука и истиче да је „развој европске безбедносне архитектуре на рачун интереса Украјине, а не узимајући их у обзир, осуђен на неуспех“.
Истовремено, украјинско Министарство спољних послова апелује на САД и Велику Британију, које су потписале Будимпештански меморандум, Француску и Кину, које су му приступиле, и све државе-чланице Споразума о неширењу нуклеарног оружја, да већ сада политички подрже позив Украјине у НАТО, што ће постати „ефикасно супротстављање руској уцени“.
Раније је агенција Ројтерс јавила да је НАТО саопштио да би могли да прођу месеци да би се постигао консензус о одлуци да се Украјина позове у Алијансу.
Састанак министара спољних послова НАТО-а биће одржан у седишту Алијансе у Бриселу 3-4. децембра. На састанку ће учествовати и украјински министар спољних послова Андреј Сибига. Према писању медија, он је затражио од НАТО-а да позове Украјину у Алијансу током састанка министара спољних послова блока. Међутим, како признаје један број земаља Алијансе, то је тешко могуће у догледној будућности.
У јулу је председник Русије Владимир Путин изјавио да је прекид ватре у Украјини немогућ без пристанка „друге стране“ на неповратне кораке прихватљиве Русији. Он је нагласио да Русија не може дозволити да непријатељ искористи прекид ватре за побољшање положаја и обнављање снага. Путин је такође напоменуо да могуће чланство Украјине у НАТО-у представља претњу по безбедност Русије. Он је нагласио да су ризици уласка Кијева у Алијансу један од разлога за почетак СВО.
Специјална операција у Украјини
Западни медији откривају најважније питање за Кијев током могућих преговора
Погледајте и:
Коментар