НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Шта ће се догодити ако „Гугл“ буде морао да прода „Хром“?

„Гугл“ би могао бити приморан да прода свој интернет претраживач „Хром“ у догледној будућности с обзиром на нови развој догађаја у вези са „Гуглом“ и Министарством правде САД. Ако се то догоди, шта ће то значити за кориснике и за интернет?
Sputnik
Укратко, овај потез ће драстично променити пословну политику „Гугла“, али обичним корисницима не би требало да значи ништа. Разлог зашто се ништа неће променити није тешко уочити; треба само погледати које би компаније биле спремне и способне да купе „Хром“ од „Гугла“, пише „Пи Си Чип“.
Мислите ли да ће Џеф Безос третирати вас и ваше податке боље од „Гугла“? Да ли ће некако учинити интернет бољим местом ако изненада купе један од најпопуларнијих интернет претраживача на свету?
Мало је вероватно да ће се то десити. Након што „Гугл“ исцрпи све опције и испроба сваки трик који им падне на памет, многи стручњаци верују да је мало вероватно да ће се ствари променити на боље.
Али продаја „Хрома“ или „Андроида“, њихове клауд платформе или било ког другог „великог“ производа неће довести до промена на боље. Чак и ако би продаја „Хрома“ помогла потрошачима, много зависи од проналажења купца који може да се суочи са регулаторном контролом са којом се „Гугл“ сада суочава.
Поента је да су сви „Биг Тех“ играчи подједнако „добри“ или не добри, у зависности од тога како на то гледате, што значи да „Гугл“ није ништа бољи ни гори од других, као што је на пример „Мајкрософт“ или „Епл“.

Предлози за реструктурирање „Гугла

Америчко Министарство правде објавило је документ од 23 стране којим позива на разбијање „Гугла“ укључујући продају „Хрома“ и ограничења за оперативни систем „Андроид“. Према тврдњама Министарства, продаја „Хрома“ би трајно зауставила „Гуглову“ контролу над критичном приступном тачком за претрагу и омогућила ривалима приступ претраживачу који многи корисници користе као капију ка интернету.
Министарство такође захтева да „Гугл“ престане да фаворизује свој претраживач на Андроид уређајима. Ако то не учини, предложено је да компанија прода свој мобилни оперативни систем.
Поред тога, Министарство предлаже да „Гугл“ омогући раздвојено синдиковање резултата претраге и прода податке о кликовима и упитима како би помогао конкурентским претраживачима и АИ старт-апима.
„Гугл“ је на свом блогу „Киворд“назвао предлоге Министарства запањујућим и упозорио да би они могли нанети штету потрошачима и технолошком лидерству САД. Кент Вокер, председник за глобална питања и главни правни заступник „Гугла“, написао је:
„Министарство се одлучио за радикалну интервенцију која би наштетила Американцима и глобалном лидерству САД. Овај предлог иде далеко изван судске одлуке и разбија читав низ „Гуглових“ производа које људи воле и свакодневно користе.“
Погледајте и:
Коментар