Археолози од 2019. године исражују Сан Kaшано деи Бањи, градић на врху брда око 160 километара северно од Рима, а у протекле две године представили су бројна изванредна открића.
Сан Кашано је имао светилиште повезано са изворима топле воде који су се користили у сврхе лечења још у 3. веку пре нове ере, саопштило је Министарство. Етрушчани и Римљани су тамо бацали даове који се сада ископавају.
Најновија открића, смештена готово пет метара испод земље, укључују мушке и женске бронзане скулптуре, хиљаде новчића, златну круну и прстен, драго камење и низ скулптура змија.
Једна од скулптура дугачка је готово један метар и вероватно представаља приказ Агатоса Даимона, брадатог змијоликог бога с роговима из грчке митологије, који је можда био заштитник извора. То је била највећа бронзана скулптура овог бога досад пронађена, наводи се у саопштењу, и напомиње да се мањи примерци чувају у Британском музеју у Лондону и Националном археолошком музеју у Напуљу.
Пронађене су и хиљаде љуских јаја, као и нетакнута јаја с малим рупицама у којима се види жуманце, затим гранчице украшене биљкама и шишаркама као део земаљских дарова светилишту.
Верује се да је артефакте Сан Кашана кроз векове очувало топло блато извора. Требало би да буду изложени у новом музеју чије се отварање очекује крајем 2026. године.
Погледајте и: