НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Тајна старе римске бање: Одакле у води нетакнута јаја, драгуљи и златна круна /видео, фото/

Древне скулптуре, новчићи, драго камење и још увек нетакнута јаја из римског и етрушчанског доба пронађени су у термалним купкама у јужној Тоскани, саопштило је италијанско министарство културе, представљајући најновија открића на том месту.
Sputnik
Археолози од 2019. године исражују Сан Kaшано деи Бањи, градић на врху брда око 160 километара северно од Рима, а у протекле две године представили су бројна изванредна открића.
Сан Кашано је имао светилиште повезано са изворима топле воде који су се користили у сврхе лечења још у 3. веку пре нове ере, саопштило је Министарство. Етрушчани и Римљани су тамо бацали даове који се сада ископавају.
Најновија открића, смештена готово пет метара испод земље, укључују мушке и женске бронзане скулптуре, хиљаде новчића, златну круну и прстен, драго камење и низ скулптура змија.
Једна од скулптура дугачка је готово један метар и вероватно представаља приказ Агатоса Даимона, брадатог змијоликог бога с роговима из грчке митологије, који је можда био заштитник извора. То је била највећа бронзана скулптура овог бога досад пронађена, наводи се у саопштењу, и напомиње да се мањи примерци чувају у Британском музеју у Лондону и Националном археолошком музеју у Напуљу.
Пронађене су и хиљаде љуских јаја, као и нетакнута јаја с малим рупицама у којима се види жуманце, затим гранчице украшене биљкама и шишаркама као део земаљских дарова светилишту.
Верује се да је артефакте Сан Кашана кроз векове очувало топло блато извора. Требало би да буду изложени у новом музеју чије се отварање очекује крајем 2026. године.
Погледајте и:
Коментар