Клиника је основана 1924. године, првобитно смештена у просторијама Одељења за болести ува, носа и грла у Општој државној болници у Београду. Кроз деценије, прошла је бројне трансформације, прилагођавајући се најновијим медицинским достигнућима и потребама пацијената. Данас, смештена у комплексу у Пастеровој улици, Клиника је постала водећи медицински центар за специјализовану медицинску негу и истраживање, уважена не само у Србији већ и у региону.
„Век постојања наше Клинике представља и век развоја српске оториноларингологије, што овом јубилеју даје не само национални значај већ и посебно место у историји медицине Србије и региона. Генерације лекара, хирурга, специјалиста и медицинског особља које су стасавале у овој институцији оставиле су трајан печат на развоју медицине, доприносећи очувању живота и здравља наших пацијената“, рекао је проф. др Ненад Арсовић, руководилац Клинике за оториноларингологију и максилофацијалну хирургију у Београду.
Како се наводи у саопштењу, јубилеј ће бити обележен радно и свечано у петак 6. децембра и у суботу 7. децембра. У хотелу „Краун Плаза“ еминентне учеснике из Србије и региона дводевног симпозијума поздравиће и проф. др Златибор Лончар, министар здравља у Влади Републике Србије. У Народном позоришту предвиђено је да се одржи свечана академија на којој ће бити приказан документаран филм о клиници „Век постојања“.
Поводом јубилеја објављена је монографија аутора проф. др Ненада Арсовића и проф. др Љиљане Чворовић, у којој је на свеобухватан начин приказан историјски развој Клинике, почев од њених скромних почетака, преко бројних реформи и модернизација, до данашњег статуса угледне институције. Посебан акценат стављен је на улогу Клинике у образовању и истраживању, а захваљујући континуираној сарадњи са Медицинским факултетом Универзитета у Београду, Клиника је дала немерљив допринос у формирању бројних генерација лекара и истраживача.
Монографија Век постојања Клиника за ОРЛ и МФХ УКЦС
© Фото : Уступљено Спутњику
Дводневни симпозијум
О првом веку постојања, прошлости и садашњости Клинике за ОРЛ И МФХ УКЦС говориће проф. др Ненад Арсовић, Руководилац Клинике за ОРЛ и МФХ, проф. др Роберт Тротић, Председник Европског аудиолошког друштва и проф. др Халдун Огуз, Председник Европске уније фонијатара. Током два дана предвиђена су предавања најеминентнијих стручњака, а теме о којима ће бити речи су – „Laryngology-Phoniatric“, „Зашто су животно угрожавајуће компликације гнојног отитиса и даље тема у 21. веку?“, „Седам деценија Конзилијума за малигне болести ОРЛ и МФХ регије – карциноми Хипофаринкса“, „Век вестибулологије: Од историјских открића до савремених решења“, „Опструктивна апнеја током спавања. Колико знамо?“ Такође биће речи и о Алерголошким и ринолошким аспектима и инфламаторних болести дисајног пута, Дијагностичком алгоритмима за припрему пацијената за кохлеарну имплантацију, Рекурентним инфекцијама респираторног тракта код деце, техникама тонзилектомије у 21. веку, изазовина ендоскопске хирургије параназалних синуса, Парализе фацијалног живца.
Посебна сесија биће посвећена медицинским сестрама и техничарима који ће представити своје богато искуство у раду.
Погледајте и: