Према информацијама подгоричких Вијести из Владе и дипломатских извора, Министарство спољних послова Црне Горе примило је документ са десетак тачака, у којима је, између осталог, наведено да је потребно решити питања власништва над школским бродом „Јадран“, међусобног разграничења, процесуирања ратних злочина, проналаска несталих особа, као и питање назива градског базена у Котору.
Хрватска је у нон-пејперу саопштила и да подржава пут Подгорице ка Европској унији (ЕУ) и да инсистира на „добросуседским односима“, док је Црна Гора одговорила на сваки испостављени захтев појединачно.
Извор листа из дипломатских кругова тврди да је Министарство спољних послова, на чијем је челу Ервин Ибрахимовић, ове седмице одговорило, такође у форми нон-пејпера, као и да је циљ документа упућеног Хрватској да се створи простор како би се могло рећи да се нешто ради на решавању спорних питања.
Наводи да је Црна Гора, између осталог, предложила формирање радне групе да би се наставили разговори о разграничењу, а да је на питање о имену базена у Котору, одговорила речима да је то одлука тамошње локалне власти, да су у тој општини недавно одржани избори и да није формирана нова самоуправа.
Захлађење односа Подгорице са Загребом почело је зимус, након што је хрватски министар одбране Иван Анушић отказао, током посете Црној Гори, сусрет са црногорским колегом Драганом Краповићем због, како је објаснио, Краповићевих ставова о броду „Јадран“ и спомен-плочи на некадашњем логору Морињ у Котору.
Краповић је претходно изјавио да Хрватска нема право да тражи „Јадран“ и да плоча у Морињу треба да буде замењена другом, „са адекватним текстом“.
На плочи, откривеној пре две године, помиње се „великосрпска агресија на Хрватску“ и пише „Сећамо се злочина почињених да би се осрамотили име и дух Црне Горе. Изражавамо жаљење за све патње које су преживели заточеници. Да се никада не понови“.
Додатно заоштравање односа уследило је крајем јуна, када је црногорски парламент усвојио Резолуцију о геноциду у Јасеновцу и логорима Дахау и Маутхаузен.
Посебна саветница министра спољних послова Хрватске, Ванда Бабић Галић, казала је за Вијести да не може ни да потврди, ни да демантује упите листа да ли је Загреб послао Подгорици нон-пејпер, а ако јесте - на шта се захтеви у њему односе, те да ли од њиховог испуњавања зависи затварање четири поглавља у преговорима Црне Горе са ЕУ до краја године.
Погледајте и: