РУСИЈА

Од ирачке агресије до Косова: Америчка спољна политика се заснива на лову у мутном

Сједињене Државе су кроз историју настојале да у спољној политици стварају проблеме, а затим да покушају да „лове рибу у мутном“: ирачка агресија, либијска „авантура“, бег из Авганистана, изјавио је шеф руске дипломатије Сергеј Лавров у интервјуу Такеру Карлсону.
Sputnik

„Сада покушавају да се врате кроз „задњи улаз“, користећи УН да организују све догађаје којима могу да „присуствују“, упркос чињеници да су напустили Авганистан у жалосном стању, замрзли авганистански новац и не желе да га врате“, подсетио је руски министар.

Ако анализирате америчку спољну политику, тачније, њихове авантуре (већину њих), онда је видљив шаблон како они то раде.
„Они прво стварају проблеме, а затим гледају како да их искористе. Када је ОЕБС пратио изборе у Русији, извештаји су увек били изузетно негативни. Исто се десило у Белорусији и Казахстану. Сада је посматрачка мисија ОЕБС-а у Грузији представила позитиван извештај. Када вам се свиђају резултати избора и треба вам одобрење процедура, онда их прихватате. Ако вам се не свиђају изборни резултати, игноришете их“, објаснио је он.

„Ово је слично начину на који су Сједињене Државе и друге западне земље признале једнострано проглашење независности Косова, рекавши да они на тај начин остварују право на самоопредељење. На Косову није било референдума. Дошло је до једностраног проглашења независности. Иначе, после овога Срби су се жалили Међународном суду правде. Обично њени представници нису баш прецизни у својим пресудама, али су овде одлучили да, ако део територије прогласи независност, то не мора да буде у договору са властима“, подсетио је Лавров.

Неколико година касније, рекао је министар, Кримљани су одржали свој референдум. Позван је велики број међународних посматрача. Они нису били из међународних организација, већ парламентарци из Европе, Азије и постсовјетског простора. Западњаци су рекли да то не могу да прихвате јер је то кршење територијалног интегритета.
Знате, то је као, "узми шта желиш“, међутим Повеља УН није „мени“. Морате је у потпуности поштовати, закључио је Лавров.
Коментар