СВЕТ

Амерички суд потврдио закон који би могао да доведе до забране ТикТока

Амерички савезни суд данас је потврдио уставност закона који би могао да доведе до забране популарне платформе друштвених медија ТикТок за неколико месеци.
Sputnik
Том одлуком одбачен је став кинеске компаније да забрана није у складу са Првим амандманом Устава САД, пренео је АП.
Апелациони суд округа Колумбија пресудио је валидност закона који захтева да ТикТок раскине везе с матичном компанијом Бајтденс у Кини или да буде забрањен почев од 19. јануара.
Суд је напоменуо да Први амандман постоји како би заштитио слободу говора у Сједињеним Америчким Државама.
"Влада је деловала искључиво у циљу заштите слободе од страног противника, с намером ограничи његову способност да прикупља податке о грађанима САД", наводи се у судском спису.
Очекује се да ће ТикТок и Бајтденс уложити жалбу Врховном суду.
У међувремену, новоизабрани председник Доналд Трамп, који је покушао да забрани ТикТок током свог првог мандата и чије би Министарство правде морало да спроводи закон, рекао је током председничке кампање да је сада против забране ТикТок-а и да ће радити на "спасавању друштвених медијских платформи".
Амерички председник Џозеф Бајден је у априлу потписао нацрт закона који захтева да се платформа прода новом власнику ван Кине или да буде забрањена у САД, због претпоставки Вашингтона да "Бајтденс" може да представља ризик за националну безбедност.
У септембру су адвокати америчке владе тврдили да би алгоритам ТикТока могао бити коришћен за утицај на америчке кориснике.
ТикТок је покренуо судски процес да блокира закон, тврдећи да он крши слободу говора више од 170 милиона својих америчких корисника, навео је Си-Ен-Ен.
Платформа ТикТок се суочила с тужбама из 13 америчких држава и главног града Вашингтона, Дистрикт Колумбија, којима се ова популарна друштвена мрежа оптужује да наноси штету младим људима и не штити их, наводи АП.
Тужбе, које су поднете одвојено у Њујорку, Калифорнији, Дистрикту Колумбија и још 11 других држава, проширују правну борбу кинеског ТикТока с америчким регулаторима, уз захтеве да ТикТок плати нове казне.
Савезне државе оптужују ТикТок да намерно користи софтвер који је дизајниран да изазове зависност и децу држи "приковану" за екран што дуже и што чешће, као и да погрешно представља ефикасност своје модерације садржаја.
Погледајте и:
Коментар