Овако др Милош Ковић, историчар и професор Филозофског факултета у Београду, коментарише најновије оптужбе албанских политичара и „аналитичара“ против епархије Рашко-призренске Српске правфославне цркве.
Понављање старих мантри
Приликом напада на Српску православну цркву, косовски Албанци нису иновативни, напротив, понављају старе мантре које је својевремено у британском Парламенту изрекла посланица Алиша Кернс: да српска црква учествује у шверцу оружја из Србије на Косово и Метохију.
Ову мантру посвећено понавља Геракућин Кучи, „експерт“ Инстута Октопус, невладине организације која за себе тврди да представља „свјетионик изврсности у подручју стратешке анализе и истраживања хибридног ратовања“.
Кучи је ову клевету поновио гостујући на једној од гледанијих приштинских телевизија, иако су клевете које је изнела Кернсова демантовали Кфор и Еулекс, а косовска полиција, иако се својски трудила да повеже СПЦ и дешавања у Бањској, то није успела. Кучи одлази и даље од тога, па поставља питање „какви људи живе тамо (у српским манастирима)“.
Селим Пацоли, некадашњи заменик градоначелника Приштине и званичник странке „Нови савез Косова“ у својим изјавама још је екстремнији, па вероватно трудећи се да у екстремизму надвиси и Аљбина Куртија, оптужује СПЦ да је била организатор насиља над Албанцима и позива на етничко чишћење Срба са Косова и Метохије, по угледу на „Олују“.
На ове мантре епархија Рашко-призренска одговара чињеницама – прво да нико није могао да СПЦ доведе у везу са некаквим шверцом оружја, као и да је, штавише, Црква помагала Албанцима током оружаних сукоба на Косову и Метохији деведесетих година прошлог века и наводи да је манастир Дечани био склониште за бројне Албанце.
Истина најјаче оружје
Према Ковићевим речима, међу Албанцима има и оних који знају да је све оно што је везано за културно наслеђе на Косову и Метохији везано за Српску православну цркву, уз неколико изузетака који су остали из Османске ере, наводи Ковић.
„Има међу Албанцима и оних који знају колико је важно наслеђе Српске православне цркве, не само за Србе него и за разумне Албанце. Али у временима каква су ова наша, екстремисти се најјаче и најдаље чују. А ове изјаве спадају у арсенал крајње екстремних“, наводи он.
Српска православна црква на Косову и Метохији најбоље и једино могу да се одбране истином, сматра наш саговорник. Управо такво је и саопштење које је Епархија рашко-призренска издала, у коме се само понављају чињенице.
„Нема, дакле, ни једне чињенице која може да потврди умешаност Српске православне цркве у овај или онај вид политичке или оружане борбе. Тако да црква у оној мери у којој су јој доступни медији и живи контакти може да се одбрани. Црква може да се одбрани само истином и чувањем канала преко којих може да се огласи. Такве су медијске куће међу којима је и Спутњик“, закључује Ковић.
Погледајте и: