Истраживачи су били присутни у 32 теретане, а истраживање је обухватило 823 испитаника.
"Резултати истраживања су ме озбиљно забринули, јер показују колико је употреба забрањених средстава заступљена међу рекреативцима. Када сам чуо за размере овог проблема, био сам изненађен — у питању је претежно незнање које људе доводи до коришћења ових супстанци, уништавајући им здравље и живот. Не могу да схватим да неко, свестан штетних последица, и даље користи ове опасне супстанце које разарају цео организам. Позивам све надлежне, од образовних институција до безбедносних служби, да помогну у овој борби кроз едукацију, превенцију и санкционисање. Ово је један од најважнијих задатака за очување здравља нације", изјавио је министар спорта Зоран Гајић.
Директорка Антидопинг агенције Републике Србије проф. Милица Вукашиновић Весић захвалила се министарству на, како је навела, неуморном труду на унапређењу свих аспеката спорта у Србији, као и Савезу за рекреацију и фитнес на партнерству и подршци у реализацији истраживања.
"Наша мисија је да едукујемо спортисте и спортске раднике о ризицима и последицама коришћења допинга, како бисмо заштитили здравље спортиста и промовисали фер плеј у спорту. Резултати истраживања су алармантни и показују да је допинг у значајној мери присутан међу рекреативним спортистима. Најмање сваки десети, а највише сваки пети рекреативац користио је забрањене супстанце. Посебно нас брине да је највећи ризик присутан међу младима од 18 до 35 година. Стога је неопходно да наставимо да радимо на превенцији и пружимо подршку спортистима и рекреативцима у њиховим напорима да остану здрави и да се безбедно баве спортом".
Генерални секретар Савеза за спорт и фитнес Драган Томашевић истакао је да је истраживање од великог значаја.
"Како је актуелна израда Националне стратегије развоја спорта, верујем да је истраживање о коришћењу допинга у рекреативној популацији од изузетног значаја јер смо овим истраживањем добили валидне податке и јасне смернице на основу којих можемо да креирамо активности. Сада имамо јасан увид где се тренутно налазимо и шта је потребно да променимо како бисмо обезбедили здраву и сигурну спортску и животну средину", поручио је Томашевић.
Ова студија представља наставак пилот пројекта спроведеног 2023. године у Београду, где је на узорку од 631 испитаника забележено присуство допинга.