Подкаст

Сан о слободи јачи од смрти | Орбита културе

У данашњом емисији откривамо зашто је сликарски циклус „Маутхаузен“ Милоша Бајића више од уметности, али и због чега је Сали Руни – глобални књижевни феномен
Sputnik
На који начин књига „Умивање превратника – партизански филм“ Александра Врањеша указује на пропагандну улогу југословенских ратних филмова и због чега је тема односа политике и филмске уметности актуелна и данас? О томе говоре угледни филмски редитељ Лордан Зафрановић и историчар Миле Бјелајац.
Због чега је ирска списатељица Сали Руни постала глобални књижевни феномен, због чега је зову великим писцем за миленијалце и Селинџером за Снепчет генерацију, разговарамо с уредницом „Геопоетике“ Јасном Новаков Сибиновић и Тамаром Милошевић, ауторком корица за најновији роман Сали Руни „Интермецо“ који је управо објављен у српском преводу.
Како се маштом и уметношћу може победити смрт, а линија смрти претворити у линију живота, шта је све сликар Милош Бајић посведочио својим животом и делом – сазнаће посетиоци изложбе „Сан о слободи“ отворене у Галерији Матице српске. О овом изузетном уметнику који је прошао три злогласна нацистичка логора непрекидно сликајући све ужасе којима је сведочио, о свом оцу и деди за Орбиту културе говоре редитељ Дарко Бајић и Дарја Бајић Божовић.
А како изгледа полувековно дружење са гитаром, постоји ли трена после више од три хиљаде наступа у земљи и свету, као и како би изгледао репертоар скројен само за његову душу – за Спутњик открива двоструки доктор наука, професор емеритус и мајстор класичне гитаре Урош Дојчиновић.

О емисији „Орбита културе“

Орбита културе“ прати културне феномене и догађаје, ствараоце и личности који својим делом креирају савремену културну сцену у земљи и у свету.
У жељи да афирмише праве вредности, остаје верна сопственом слогану који гласи: „Када има културе, нико не примећује, а када је нема — примете сви“.
Спутњикову „Орбиту културе“ уређује Дејана Вуковић, а емитује се сваке суботе у 10.00 на таласима Радија Студио Б.
Коментар