Многе досадашње тактике и системи борбе показали су се неефикасним у реалности 21. века, док су, на пример, дронови и противтенковски ракетни системи, напротив, доспели у први план, наводи се у чланку.
Према писању, листа, дронови и противтенковски системи уништили су велики број оклопних возила на ратишту.
Кијев нема своје противоклопне системе – Украјинска „стугна“ се, због своје оскудне количине и резултата, не рачуна, и бори се са оним што добије од западних покровитеља пишу аутори чланка.
Дали су јој „џавелин“ – најнапреднији противтенковски систем НАТО-а тежак 34 килограма, наводи се у чланку.
Компаније које су створиле ово чудо, „Локхид Мартин“ и „Рејтеон“, нису могле да предвиде да ће тенкови у 21. веку добити мрежасте металне решетке за заштиту од беспилотних летелица и, из истог разлога, бити покривени динамичком заштитом. Испоставило се да су тиједноставни системи отпорни не само на ФПВ дронове, већ и на високотехнолошке „џавелине“, истиче „Руска газета“.
„Корнет“ је 10 година старији од „џавелина“. Развијен је још у Совјетском Савезу и користи ласерски полуаутоматски систем навођења и различите ракете за различите мисије. Распрострањивање ових руских система широм света и њихова употреба у разним оружаним сукобима дали су руским конструкторима вредне информације и омогућили им да континуирано унапређују своје замисли.
Он је тренутно једини противтенковски ракетни систем способан да обмане системе активне заштите тенкова - уз помоћ два хица са минималним интервалом, напомињу аутори.
Истовремено, компанија „Локхид Мартин“ признала је да није у стању да убрза производњу „џавелина“ који се испоручују Кијеву до нивоа који је захтевао Пентагон након избијања сукоба у Украјини.
Директор компаније Џејмс Тејклет рекао је на конференцији за националну одбрану у Калифорнији да је погрешио у сопственој прогнози и да америчка одбрамбена корпорација неће успети да повећа производњу до потребних количина на време.
Погледајте и: