Он је истакао да је потрошња гаса ових дана, иако температуре нису испод нуле, повећана јер се дневно троши 14 милиона метара кубних гаса.
„Индустрија највише троши, ту је највећи раст, потрошња становништва је пала на испод 15 одсто али за ово доба године 14 милиона метара кубних гаса дневно једноставно нису нормалне количине. То је 20 одсто изнад онога што смо трошили у неким, да кажем, регуларним годинама у којима смо имали и више повезаних хладних дана“, рекао је он за ТВ Прва.
Додао је да се раније у пиковима трошило 14 милиона а сада ће се трошити 17 до 18 милиона метара кубних гаса.
Говорећи о томе како ће се мењати цене нафте и гаса, истакао је да је тешко прогнозирати берзу, али да се може очекивати да ће планирани коридор између 37 и 48 евра по мегавату, односно око 450 евра за 1.000 кубних метара, бити одржан.
„Ми имамо знатно повољнију цену са Русима, око 320 евра, с обзиром на аранжман који су својевремено договорили председници Александар Вучић и Владимир Путин и који траје до 31. маја. Ми смо већ почели преговоре око продужења дугорочног уговора, имамо додатне количине које долазе из Турског тока, биће нешто и из Банатског Двора, имамо залихе у Мађарској“, навео је Бајатовић.
На молбу да прокоментарише америчке санкције Гаспромбанци и да ли Србија може да има проблем због тога, рекао је да се траже решења али да не може прецизније да говори о томе.
„Постоји велика конфузија око тога како ћемо даље обављати услуге и плаћања али не могу да говорим о детаљима. Имамо нека решења, али о томе не могу јавно да говорим, зато што у овом моменту не знамо ни шта ће бити са захтевом Мађарске, Турске, али сада већ и Србије, за изузећем санкција према Гаспромбанци, да можемо директно да плаћамо. То смо тражили од Стејт департмента. То ће дуго да траје“, рекао је Бајатовић.
Истакао је да постоје нека решења која ће Србија пробати да примени и додао да је Европа свесна да нема алтернативе у снабдевању гасом када је у питању југоисточна Европа, Србија, Мађарска и Словачку, јер од 1. јануара неће више бити транзита руског гаса кроз Украјину.
Погледајте и: