Према његовим речима, након рата ће се у Украјини видети темпо раста и могућности развоја који су примећени у земљама Централне и Источне Еропе које су постале чланице Европске уније током последње две деценије.
„Немачка економија одиграла је важну улогу у овим причама о успеху и сама је од њих имала користи. Желео бих да видим нешто слично и по питању Украјине. Управо зато подржавамо вашу земљу, господине премијеру, у њеној тежњи ка праведном свету“, рекао је Шолц у уводном говору, обраћајући се премијеру Украјине Денису Шмигалу који је присуствовао форуму.
Шолц је истакао да је на рачун продаје војне опреме, хемијских производа и аутомобила и извоза сировина и хране из Украјине, трговина између две земље порасла са нешто мање од осам милијарди евра 2021. године на готово 10 милијарди евра 2023. године.
„БДП Украјине је порастао 2024. године. Транспорт и грађевинарство су у замаху. Потражња у земљи је висока. Активно се извозе пољопривредни производи, захваљујући коридору у Црном мору и европским коридорима солидарности, закључио је он.
Шолц је позвао немачки бизнис, који у Украјини представља више од две хиљаде компанија, да настави да инвестира у земљу и њену обнову као „будућу чланицу ЕУ“ која је „веома блиско културно и политички повезана са Европом“.
„Потребно је да прођемо одређени пут пре него што то постигнемо. Али, поштовани господине премијеру, проћи ћем тај пут заједно – Немци и Украјинци, раме уз раме“, поручио је Шолц.
У том контексту немачки канцелар поменуо је такође 1,2 милиона Украјинаца који су уточиште нашли у Немачкој а који ће, према његовом мишљењу, „одиграти у томе веома важну улогу“.
Погледајте и: