Геополитички аналитичар, новинар Брендон Вајхерт подсећа да је Пољска још 2023. године саопштила да је спремна да своје ловце Ф-35 „лајтнинг 2“ опреми америчким бомбама Б61, након одлуке Русије да премести нестратешко нуклеарно оружје у Белорусију. У дискусију о нуклеарној ескалацији укључила се и Украјина која је, по речима експерта, „опседнута перспективом да добије или поврати“ нуклеарно оружје.
Након тестирања балистичке ракете „орешник“, на Западу су почели да траже „нешто слично у свом арсеналу“, сматра Вајхерт.
„Идеја да би Запад дозволио распоређивање нуклеарног оружја у Украјини која није чланица НАТО или, што је још страшније, да га преда Украјини, у суштини је сулуда. Нажалост, с обзиром на то како се развија ситуација са ратом у Украјини, то се не може игнорисати“, сматра новинар, наводећи као пример недавну одлуку САД да дозволе Кијеву да користи оружје дугог домета за нападе у дубину руске територије.
Пољска, као равноправна чланица НАТО, има право да учествује у програму размене нуклеарног оружја. Вајхерт сматра да би у овој фази одлука о распоређивању бомби Б61 у тој земљи још више дестабилизовало ситуацију и умањило шансе за мирно решавање сукоба у Украјини.
Б61 је термонуклеарна бомба, главно нуклеарно оружје америчких стратешких нуклеарних снага. Има много модификација и деценијама је играла кључну улогу у одбрамбеној политици НАТО-а, пише лист.
Бомбе Б61 су распоређивали у Белгији, Немачкој, Италији, Холандији и Турској. Бомбу могу да носе амерички авиони Б-2 „спирит“, Ф-15Е и Ф-35.
Председник Русије Владимир Путин изјавио је 21. новембра да је Украјина 19. новембра извршила нападе на циљеве у Курској и Брјанској области, користећи америчке ракете дугог домета „атакамс“ и британске ракете дугог домета „сторм шедоу“. Као одговор на употребу америчког и британског оружја, Русија је извела комбиновани удар на украјински војно-индустријски комплекс у Дњепропетровску који производи ракете и оружје. У борбеним условима тестиран је један од најновијих руских ракетних система средњег домета „орешник“ са балистичком хиперсоничном ракетом без нуклеарног пуњења.
Погледајте још: