РУСИЈА

Не сме се доливати уље на ватру: Си Ђинпинг позвао на деескалацију ситуације у Украјини

Председник Кине Си Ђинпинг изјавио је да се неопходно залагати за хитну деескалицију ситуације у Украјини, те да Русија и Кина треба да заједно одржавају глобалну стратешку стабилност.
Sputnik
„По питању Украјине, Кина је већ више пута истицала да се неопходно чврсто придржавати три принципа о спречавању ширења сукоба, спречавању ескалације војних дејстава и спречавању страна да доливају уље на ватру“, рекао је Си Ђинпинг на састанку са замеником председника Савета безбедности Русије Дмитријем Медведевом, преноси Централна кинеска телевизија.
Како је додао, Кина ће наставити да се придржава свог доследног става и да сарађује са међународном заједницом на стварању повољних услова за политичко решавање украјинске кризе.
Русија и Кина треба да заједно одржавају глобалну стратешку стабилност и међународну правду, рекао је кинески лидер.
„Русија и Кина треба чврсто да подржавају међународни систем чија је основа УН, да спроводе истински мултилатерализам, доприносе развоју међународног поретка у праведнијем и разумнијем правцу и да заједно одржавају глобалну стратешку стабилност и међународну правду“, истакао је Си Ђинпинг.
Две земље треба блиско да сарађују у оквиру мултилатералних механизама, као што су УН, БРИКС и ШОС, напоменуо је кинески председник.
Такође је казао да су током 75 година дипломатских односа Русија и Кина постале пример односа између великих суседних земаља.
„За 75 година од успостављања дипломатских односа између Русије и Кине, земље су заједно утрле нови пут међусобног поштовања, мирног суживота и сарадње између великих сила и суседних земаља, постајући пример нових међународних односа и односи између великих суседних земаља“, оценио је Си Ђинпинг.
Он је додао да је Кина спремна да заједно са Русијом јача координацију стратегија економског развоја на корист двема земљама и њиховим народима.
РУСИЈА
Медведев: Покушаји Запада да забије клин у односе Русије и Кине осуђени су на пропаст
Погледајте још:
Коментар