ДРУШТВО

Међу пиротским ћилимима сачуван и важан делић историје Америке /фото/

У Музеју Понишавља у Пироту, поред бројних експоната и непроцењиве збирке пиротских ћилима, чувају и један мали, али важан делић историје САД — регистар касу произведену 1910. године.
Sputnik
Реч је о каси америчког произвођача „National cash register“ (NCR), произведеној по патенту који је регистрован 1884. године и представља прву касу тог типа у свету.
По речима кустоса Музеја Ненада Јовановића, каса је произведена у Дејтону, Охају и представља велики раритет у збирци Музеја и доказ да је Пирот, осим тада изузетно развијених занатских делатности попут израде пиротског ћилима, грнчарије, качкаваља, био и важан трговачки центар југа Србије.
Регистар каса америчке производње из 1910. чува се у музеју у Пироту.
„Каса свакако представља важан делић историје САД, нарочито због произвођача — NCR, фирме која и данас постоји и ради веома успешно широм света, између осталог и у Београду“, рекао је Јовановић.
Како је навео, реч је о прелепом примерку и у то време потпуној авангарди у технолошком смислу.
„Осим што и данас савршено функционише, каса је прелепо орнаментисана и представља право уметничко дело сама по себи“, казао је Јовановић за Танјуг.
Непроцењива збирка пиротских ћилима.
Музеј Понишавља у Пироту у својим депоима чува непроцењиве збирке пиротских ћилимова, пиротске грнчарије, а бројни посетиоци овог здања изграђеног 1848. године могу да доживе сцене из бројних филмова наше кинематографије, који су снимани управо у том објекту.
Погледајте и:
Коментар