Петковић је рекао да је отклоњена и последња препрека када је реч о примени Декларације о несталим особама.
"Имамо Декларацију, имамо Правилник о раду и договорили смо сада и заједничку комисију, која ће да пружи подршку радној групи којом председава, као и до сада, Међународни комитет Црвеног крста. То је оно што је за нас значајно и важно, на чему је Београд све време инсистирао. И да није било напора са наше стране, до тог договора не би ни дошло", рекао је Петковић.
Навео је да је Београд све време истицао и говорио да за нас питање несталих није политичко, него чисто хуманитарно питање, које мора да буде решено.
Приштину уопште не интересује нормализација односа
Петковић је истакао да је важно питање за Србе на Косову и Метохији и Београд формирање Заједнице српских општина (ЗСО) и питање деескалације.
"О томе смо снажно и упорно говорили и инсистирали и на билатералном састанку, али и ја у директном сусрету са господином (Бесником) Бисљимијем, кога сам пет пута заредом питао да ли Приштина подржава европски нацрт статута, јер нам је неопходно да се договоримо око статута као конкретног корака да бисмо кренули у правцу формирања ЗСО, која је преко потребна Србима на Косову и Метохији, јер без ЗСО нема ни опстанка српског народа на Косову и Метохији", навео је Петковић.
На питање да ли је добио одговор од Бисљимија, рекао је да није, већ да се Бисљими само смејао.
"А онда када му је и (специјални представник ЕУ за дијалог Мирослав) Лајчак поставио питање: 'па добро, пет пута Вам господин Петковић поставља питање, шта имате на то да кажете’, он је одговорио да мора да се консултује, као да не зна о чему је реч", навео је Петковић.
Истакао је да се оно што је Бисљими најављивао пре него што је дошао у Брисел показало и током дијалога - да Приштину уопште не интересује нормализација односа и да су њени представници ту само да буду присутни, да неко не би рекао да опструирају дијалог.
"Они су сада у изборној кампањи и њих само интересује како да нападну Српску листу и Србе и не интересује их нормализација односа", нагл‚асио је Петковић.
Приштина нема доказе за оптужбе о нападу на канал Ибар-Лепенац
Када је реч о деескалацији, рекао је да је српска страна истакла да мора да престане прогон Срба од стране премијера привремених институција самоуправе у Приштини Аљбина Куртија, нарочито на северу АП Косова и Метохије, као и да престане терор тзв. косовске полиције, која је противправно присутна на северу покрајине.
Петковић је рекао да је први покренуо питање о нападу на канал Ибар-Лепенац.
"Ја сам први покренуо то питање и желео директно да суочим Бисљимија са лажним оптужбама које шире више од три недеље, када је реч о томе да је наводно званичан Београд умешан у тај напад. Питао сам господина Бисљимија да ли осим тих политичких оцена и лажи и провокација по том питању има конкретан доказ - наравно да немају никакав доказ. Јасно је да Београд нема никакве везе с тим и то смо више пута јасно рекли и указали да је и тај напад директно уперен против интереса српског народа на Косову и Метохији", рекао је Петковић.
Додао је да Приштина користи и овакве ствари како би вршила пропаганду према Београду, јер им је то сада потребно у изборној кампањи.
Петковић је рекао да су теме разговора била и друга важна питања која се односе на нормализацију односа, али и свакодневни живот Срба на Косову и Метохији.
"Од питања интегрисаног управљања прелазима, где смо говорили и о ветеринарским цертификатима који су неопходни. Тражио сам да и остали прелази морају да буду отворени за српску робу која треба да уђе на простор Косова и Метохије, да мора још интензивније да буде прихваћено са стране Приштине да српски камиони могу без проблема да улазе на простор Косова и Метохије" навео је Петковић.
Албанци не желе да потпишу уговор са Електросевером
Додао је да је тема разговора било и питање енергетике и да је обавестио Лајчака и да је рекао и главном преговарачу Приштине Беснику Бисљимију да се десио инцидент у Брђанима, где је група Албанаца буквално напала српске раднике Електросевера који је тамо требало да инсталирају електричне сатове у домаћинствима.
Петковић је указао да то показује да Албанци не желе да потпишу уговор са Електросевером, односно последично да не желе да плаћају рачуне за струју и да заправо таквим понашањем најдиректније угрожавају и Електросевер, али и сам споразум о енергетици.
Важно питање које је покренуто је и питање повратка интерно расељених, навео је Петковић и нагласио да је то тема на којој Београд стално потенцира и на којој стално инсистира, зато што имамо огроман број интерно расељених људи, има и оних који желе да се врате, па чак и на места где су им куће запаљене, да граде нове куће, али не постоје безбедносни услови.
"Јер оно о чему сведочимо, то је да се заправо највише инцидената дешава у правцу тих најрањивијих, а то је према повратницима у повратничким насељима и местима, нарочито у Метохији", указао је он.
Истакао је да хапшење Срба и њихово задржавање за наводне ратне злочине такође утиче на интерно расељена лица и њихов повратак, јер се тиме шаље порука да нису добродошли на Косово и Метохију.
Петковић је навео да је једна од тема било и питање телекомуникација, на којој је Београд такође инисистирао.
"Учинили смо све што је са наше стране да покажемо да смо спремни да идемо у правцу нормализације односа, да је дијалог за нас веома битан и значајан, да дијалог нема алтернативу и да косовско питање једино можемо да решавамо у оквиру дијалога, јер тако чувамо мир и стабилност, и друго, боримо се за будућност српског народа на Косову и Метохији", рекао је Петковић.
Погледајте и: