"Заиста нас увек изненаде овакве приче, поготово кад један човек тако нешто каже, наравно немајући никаквог појма о реалним стварима и делатностима "Гаспрома" и НИС-а, а прича шта год жели и воли, на основу неких њихових садашњих идеолошких претпоставки, које сада Вашингтону одговарају", истиче руски амбасадор за РТ Балкан.
Амбасадор је на тај начин прокоментарисао изјаву Кристофера Хила, који је правдао могућност увођења санкција НИС-у наводећи да би промена власништва донела "више мира и просперитета и овде и у региону".
Хил се након те изјаве није зауставио, те још једном покушао да "докаже" како су нам САД "велики пријатељи", а Русија супротно, напоменувши да Русија "ни на који начин није помогла Србији односно није инвестирала, нити нешто урадила за српску привреду".
Као што знамо, Америка је 1999. била изузетно дарежљива према Србији, а и уз то признала лажну државу Косово, док је Русија чврсто уз Србију, поготово када је у питању поштовање међународног права.
"Али шта амерички амбасадор мисли о људима за које прича? Да они примају све здраво за готово. Ово је још један доказ тог осећаја супериорности, који сад влада на Западу, а посебно у САД - да оно што они кажу сви одмах морају да прихвате без икаквих размишљања", истиче руски амбасадор.
Боцан-Харченко наглашава да то што се прича о неким лошим активностима "Гаспрома", људима нема никаквог смисла јер сваког дана имају могућност да дођу на бензинску пумпу, виде квалитет горива и да је све урађено како треба.
Он је подсетио да су људи из НИС-а више пута јавно рекли да се 80 одсто добити користи за улагања, укључујући и добротворне активности широм Србије, које су веома познате.
"Последњи пример је преузимање хемијског предузећа које је било у сасвим лошем стању. Почели су модернизацију, како би предузеће извели на достојанствен технолошки ниво развоја. Запошљавају људе о свом трошку", нагласио је амбасадор.
Боцан-Харченко додаје да је опште познато да је НИС настао захваљујући сарадњи.
"НИС је претворен у најбоље предузеће, најбољу компанију у области енергетике на ширем Балкану, а можда и неком ширем оквиру, укључујући перспективе развоја. У тој компанији мисле и на зелену агенду, имају пројекат ветропарка... Она има перспективе и потпуно је укључена у економски развој Србије, што и показује сада на најбољи начин", поручио је наш саговорник.
"Што се тиче америчких активности око енергетике и НИС-а, ми смо објавили две слике. На једној је америчка делатност 1999. у Панчеву - рафинерија која је била потпуно уништена, и касније резултат наше сарадње. Потпуно ново предузеће. Хтели смо да напишемо нешто, али није било потребе јер је на тим сликама све јасно. Оне су наш најбољи коментар на изјаву америчког амбасадора, који прича да је њихова 'највећа брига да Србија живи што боље'", закључио је амбасадор.