„Климатске промене и технолошки развој стварају више могућности за развој значајних резерви ресурса и коришћење транспортног потенцијала Арктика. То га чини све привлачнијим за арктичке и неарктичке државе. С тим у вези, политичка напетост и супарништво у арктичким географским ширинама стално расту. Војна активност земаља чланица НАТО-а на Арктику доприноси расту конфликтног потенцијала у региону“, рекао је Патрушев на састанку Поморског колегијума.
Политика коју воде западне земље за обуздавање Русије и увођење санкција компликују реализацију руских арктичких пројеката, приметио је Патрушев.
Међународна сарадња преко Арктичког савета и других међународних формата који делују у арктичком региону је замрзнута, а предузимају се и покушаји да се о арктичким проблемима расправља без Русије, додао је Патрушев.
„Под овим условима, арктичка зона Русије постаје територија од кључног значаја за спровођење националних интереса и осигуравање националне безбедности. Овуда пролази најдужи део руске државне границе – око 20 хиљада километара, који се мора чувати и штитити од све чешћих провокативних дејстава наших арктичких суседа“, нагласио је Патрушев.
Он је додао да научни развој у интересу развоја Арктика може помоћи у превазилажењу технолошких изазова са којима се Русија суочава.
„Потреба за освајањем арктичких ширина довела је до појаве руских научних решења и развоја, који немају аналога у свету. Њихов даљи развој може послужити као основа за превазилажење савремених изазова научно-технолошког развоја“, оценио је Патрушев.
„Арктичка зона Русије има економски потенцијал, чији развој даје значајан допринос националној економији, а који се може и треба повећати“, навео је он.
Осим тога, Арктик игра кључну улогу у одржавању безбедне и стабилне глобалне климе и има јединствен и крхак природни свет, приметио је он.
„Очигледно је да се управљање развојем и развојем региона, који има ограничења и особености које га значајно разликују од остатка земље, мора градити на систематској основи, узимајући у обзир савремене ризике и претње“, рекао је Патрушев.
Према његовим речима, Русији је потребан свеобухватан пројекат развоја арктичке зоне.
С обзиром на новонасталу војно-политичку ситуацију, Арктик постаје све важнији. Русија сматра најважнијим задацима убрзање економског и инфраструктурног развоја Арктичке зоне и очување неотуђиве контроле над северним територијама, укључујући шелф и Северни морски пут, истакао је Патрушев.
„У циљу решавања ових проблема, предлаже се формирање свеобухватног пројекта ‘Развој Арктичке зоне Руске Федерације и Северног морског пута’“, закључио је Патрушев, подсетивши да је ову иницијативу подржао председник Русије Владимир Путин. Овај пројекат требало би да обезбеди комплексну реализацију планова за развој Арктика.
Погледајте и: