Одговарајући на питања новинара после Самита ЕУ - Западни Балкан у Бриселу, Вучић је на питање какав је ризик од могућег увођења санкција НИС-у рекао да је вечерас било разговора о томе и да је приступ био врло конструктиван.
„Има много проблема, има много опција. Ви имате 50 плус шест посто. Педесет посто власништва је компанија која је под америчким санкцијама, шест посто је део придружене компаније која није под санкцијама. Наших 29 посто и малих акционара нису под санкцијама, неће ни бити. Како сад то изгледа и како ће да изгледа морам да видим. Сутра ћу имати разговор са О'Брајаном и са свима да видим како ће да изгледа. Сад већ имам назнаке како ће папир да изгледа, али морам да добијем папир коначно“, рекао је Вучић.
Вучић је напоменуо да људи морају да разумеју да то не може да се реши за дан или ноћ.
„Шта би то значило за Србију. То би нанело проблеме и Хрватској, нанело би проблеме и многима другима“, додао је Вучић.
Вучић је напоменуо да то свакако доноси извесну дозу несигурности и неизвесности, али да људи у Србији не треба да брину јер ће решење бити пронађено.
Хрватска заинтересована за даљу испоруку нафте Србији преко нафтовода Јанаф
Он је рекао да је у Бриселу разговарао са хрватским премијером Андрејом Пленковићем у вези са најављеним санкцијама НИС-у и да је и Хрватска заинтересована за наставак сарадње и даљу испоруку нафте Србији преко нафтовода Јанаф.
Навео је да су и он и Пленковић сагласни у вези са наставком сарадње између НИС-а и Јанафа.
„Оно око чега смо сагласни обојица, то је да без обзира на наше билатералне односе који нису увек на високом нивоу, ја не могу да кажем да хрватска компанија није испуњавала своје обавезе према Републици Србији, било би нефер да то кажемо. И они су заинтересовани за наставак сарадње и даљу испоруку нафте према Србији“ рекао је Вучић.
У супротном, додао је Вучић, то би значило у року од две године и банкротство њихове компаније, али и прекид једне, како је казао, коректне сарадње која постоји између Србије и Хрватске.
Очекујемо да Србија у јануару или фебруару постане део СЕПА и отварање Кластера 3
Вучић је изјавио да Србија очекује да већ у јануару или фебруару постане део јединственог европског подручја плаћања СЕПА, као и отварање Кластера 3 крајем јануара, а најкасније почетком фебруара.
„Очекујемо да у наредна три или четири дана добијемо финансијску подршку из агенде раста. Остатак тог првог дела током јануара месеца“, рекао је Вучић.
Рекао је да је за Србију важно то да даље ради на зеленим коридорима и додао да се са Мађарском већ доста тога направило.
„Надамо се да ћемо то моћи и са Хрватском да учинимо у будућности. Данас је било интересантно, јер смо сви имали много билатералних састанака са луксембуршким премијером Луком Фриденом, са шпанским премијером Педром Санчезом, са хрватским премијером Андрејем Пленковићем“, рекао је Вучић.
Вучић је напоменуо да је последњи говорио на самиту у Бриселу од људи са Западног Балкана и да смо били као земља суочени са ситуацијом да је морао да одговара на различите врсте оптужби.
„А највеће лицемерје је када вам неко каже да ми не поштујемо нечији територијални интегритет, а управо ти су проводили сецесију на делу наше територије. И онда станете па се питате с ким овде нешто није у реду, али у крајњој линији мислим да су сви добро разумели све“, навео је Вучић.
„Захтеви студената испуњени, могу да раде шта хоће“
Вучић је поновио да су сви захтеви студената испуњени и да не жели да коментарише догађања на универзитетима и факултетима, јер је то сада проблем оних који, како је рекао, не размишљају о томе како ће да положе испите и одраде своје обавезе.
На питање новинара да прокоментарише то што на седници Ректората Београдског универзитета није постигнут јединствен договор о наставку блокаде, Вучић је одговорио да му не пада на памет да коментарише те догађаје и да могу да раде шта год хоће док не угрожавају безбедност људи.
„Њихова ствар. Ми поштујемо аутономију универзитета, нећемо за разлику од неких земаља да упадамо са полицијским или другим снагама на универзитете. Ако они не размишљају о томе када ће да положе испите, када ће да ураде свој посао, своје обавезе, своју одговорност што би то мене занимало“, рекао је Вучић и додао: „Тражили су нешто, ми смо испунили све захтеве које су тражили, накнадне захтеве не примамо и не прихватамо, тако да они раде свој посао, ми свој посао и то је то“.
Упитан да прокоментарише то што су студенти нишког универзитета гурали и вређали министарку просвете Славицу Ђукић Дејановић, Вучић је одговорио да му је жао ако јој се било шта догодило, али да стварно није видео, ни чуо, нити било шта пратио у вези са тим.
Он је на питање о писању „Информера“ да би могао да поднесе оставку наредних месеци рекао да то не жели да коментарише.
„У суботу ћу да представљам овај програм за младе, за стамбене кредите и верујем да је то од великог значаја. Припремамо нови план и програм посебно како и на који начин да омогућимо сигурније и боље инвестирање од стране наших људи из дијаспоре који желе да се врате, али и како да могу да добију посао, како да им помогнемо на различите начине или применимо одређену врсту субвенције за њихов долазак и повратак у Србију“, рекао је Вучић.
„Нема ништа од техничке или прелазне владе“
Вучић је поручио да не може да буде техничке или прелазне владе о чему говори опозиција, јер је он једини који има уставно овлашћење да о томе одлучује.
„У складу са Уставом Републике Србије нико други не може да одреди мандатара за састав било које владе осим мене, нема ништа од техничке или прелазне владе", рекао је Вучић у Бриселу, одговарајући на питање новинара да прокоментарише изјаву народног посланика „Ми-Снага народа“ Бранимира Несторовића, који је рекао да су пред Вучићем три решења за излазак из кризе: техничка влада, државни удар или диктатура.
Када је реч о државном удару, Вучић је рекао:
„Можда могу да изврше државни удар, а можда и не могу. Али то није баш у складу са Уставом“.
Он се осврнуо и на Несторовићеву изјаву да је пред Вучићем опција да може да уведе диктатуру.
„Ако они мисле да уведу диктатуру, то је ок, само нека пробају па да виде да ли то може и како им то иде“, рекао је Вучић.
Поводом писања портала „Нова“, који је објавио вест да се „сада зна ко је крив за пад надстрешнице у Новом Саду“, наводећи да је највећа одговорност на Вучићу, председник је иронично одговорио: „Ја сам крив за све“.
Најозбиљније питање је да ли је Русија спремна за нормализацију односа са Америком
Вучић je изјавио да је за њега најозбиљније питање да ли је Русија спремна за нормализацију односа са Америком, наводећи да очекује да током мировног процеса суштински за столом буду Русија и Америка.
Он је тако одговорио новинарима у Бриселу на питање како коментарише изјаву заменика руског министра спољних послова Сергеја Рјабкова да је Русија спремна на нормализацију односа са САД.
„Очекујем да кључну улогу у мировном процесу воде Русија, САД, а наравно то мора да добије и подршку Кине, али да ће за столом суштински да буду Русија и Америка. И готово да немам никакве сумње у то, јер сам то чуо и из једних и из других извора“, рекао је Вучић.
Истакао је да се се нада да ће они донети добре вести за цео свет, али да се више нада него што верује да је то могуће.
Погледајте и: