„Не треба нам директан сукоб између нуклеарних држава“, рекао је он у Савету за међународне односе.
Вашингтон, како је рекао, наставља да подржава Украјину, али узима у обзир ризик од ескалације сукоба.
Према његовим речима, САД су на помоћ Кијев расходовале 100 милијарди долара, а највећи део новца отишао је на војно-индустријски комплекс САД.
Амерички државни секретар је допустио могућност продуктивних контаката са Русијом о украјинској кризи са доласком на власт изабараног председника САД Доналда Трампа.
Он је поновио тезу да Русија наводно није показала спремност за „озбиљно разматрање“ питања украјинске кризе са још актуелном америчком администрацијом.
„Можда је сада дошао тренутак када ће ти разговори бити продуктивнији. Надам се да ће тако и бити. Верујем да ће Трампова администрација, ако буде могућности, настојати да учествује у таквим разговорима и увиди да ли постоје ли шансе да постигнемо неко решење барем краткорочно, под условом да то желе Украјинци, и да можда решимо нека друга питања“, рекао је амерички званичник.
Много тога, додао је, зависи од спремности руског руководства за разговоре.
Ако би Москва показала спремност да се ова питања озвиљно размотре Вашингтон би начинио први корак када је у питању успостављање контакта, рекао је Блинкен.
„На жалост све информације које смо имали указивале су на то да они нису били спремни и да би све то било губљење времена“, навео је он.
Коментаришући захтеве Украјине за чланство у НАТО, као једине гаранције безбедности, Блинкен је рекао да је то један начин али не и једини.
Блинкен је додао да верује да ће Украјина на крају постати део Алијансе и додао да САД и Немачка нису препреке на том путу.
Погледајте и: