У писму које је Борис Рибкин, истакнути совјетски обавјештајац, послао из Стокхолма у Москву 24. априла 1943. године наводи се да је бивши руски официр, потпуковник америчке Канцеларије за стратешке услуге Сергеј Оболенски предложио службенику немачке Привредне коморе Сватковском да организује размену „одређене робе“ између САД и Немачке преко трећих лица.
„Оболенски је навео да ће у томе учествовати кнез Волконски и извесни Бахтин, да се то ради по налогу Американаца којима су потребне одређене немачке хемикалије и да су спремни да продају Немцима платину и индустријске дијаманте, те да ће се о детаљима разговарати након што Немци пристану“, наводи се у писму.
На крају је Сватковски обавестио о предлогу немачког трговачког аташеа. У почетку су се нацистичке власти плашиле америчке провокације. Али чим је Сватковски гарантовао за Оболенског, одговарајући захтев је послат у Берлин. Убрзо су Американци добили инструкције да саставе списак робе коју могу да продају и желе да купе.
„Са америчке стране, тиме се бавио први секретар Карлсон, а Берлин је тај посао поверио локалном представнику банке у Дрездену Отокару фон Книјериму“, извештавао је Рибкин.
Убрзо је секретар Привредне коморе Кох саопштио да је један од главних нацистичких злочинаца, у то време вицеканцелар Немачке и генерални комесар за сировине и валутна питања Херман Геринг, дао упутства да се наставе трговински преговори и напоменуо је да би посао требало да буде вредан најмање 10 милиона шведских круна .
Стране су се сложиле да се размена обави у Португалу или Шведској. САД су предложиле да обезбеде Немцима платину у вредности од 25-30 милиона круна, која се налази у Европи. Немачка страна је навела да је дуго тражила начине за трговину са Сједињеним Америчким Државама због претходног успешног искуства.
Погледајте још: