И не само да је чекао крај Путиновог наступа, већ је цело његово обраћање било само покушај коментарисања Путинових изјава.
Владимир Олејник, некадашњи украјински депутат, оцењује да би Зеленском одмах требало дати „Осакара за глупост“.
„Oчигледно је да је он гледао целу Путинову конференцију за новинаре. То се осећало. То је изазвало огроман бес код њега. Ствар је у томе што је још пре тога Песков, Путинов портпарол, рекао: 'Ако он укине свој указ који му забрањује преговоре са Моском, можда ћемо преговарати са њим', а Путин је сада ставио тачку на ову тему и рекао да са Зеленским може да води преговоре ако он на изборима потврди свој статус. То значи да је за Русију он данас нелегитиман и Русија с њим неће водити преговоре“, каже Олејник.
Олејник истиче да је Зеленски, коме је мандат истекао још у мају, имао све услове да организује гласање у земљи и у иностранству, али то није учинио јер се плашио резултата.
У прилог томе, иде чињеница да је Русија у марту, када је требало да се одрже и украјински избори, успешно организовала председничке изборе, између осталог и у ратом захваћеној Авдејевци, где је гласало скоро 93 одсто становништва, а такође и у Белгороду који је био мета украјинских напада. Упркос гранатирањима, излазност у Белгородској области била 85 одсто, што значи да се избори могу организовати чак и у тешким условима, каже Олејник.
Стога је мит Зеленског о немогућности одржавања избора због ратног стања разбијен у парампарчад, а сви евентуални споразуми потписани са Зеленским, који је узурпирао власт, били би ништавни, истиче Олејник.
„Тако да је разумљиво да је сада сатеран у ћошак. Он је у агонији“, додао је Олејник.
Олејник оцењује да Зеленски сада „пуца по шавовима“ и зато је прешао на увреде на рачун Путина, Орбана, Фица, чак и Трампа.
Зеленски не жели мир у Украјини
Зеленски је своје излагање на конференцији у Бриселу започео одговором на Путинову понуду Западу да се одржи ракетни дуел, уколико сумњају у најновији систем „орешник“.
Руски лидер је, одговарајући на питање о рањивостима „орешника“ о којима говоре западни стручњаци, предложио Западу да изаберу објекат у Кијеву, концентришу тамо снаге ПВО и пробају да пресретну удар руске ракете.
Те речи су, чини се, толико погодиле Зеленског да је са бриселске говорнице готово „запенио“, заборављајући изгледа да су кијевске власти и саме говориле да је „Украјина идеалан полигон за тестирање западног оружја“, подсећа Олејник.
Зеленски је такође грубо напао и премијера Мађарске Виктора Орбана због његових мировних напора, изјавивши да Орбана није нико „овластио за преговоре“, те да су „његови односи са Путином превише топли да би поставио Путина на место“.
Ово није први овакав испад Зеленског на рачун мађарског премијера, који је на увреде одговорио речима „да у ратно време не жели да подлеже провокацијама, јер је најважнији је стратешки мир“.
На питање зашто Орбанове мировне иницијативе изазивају такву реакцију Кијева Олејник каже да је то зато што Зеленски истински не жели мир, а такве иницијативе су, по правилу, „весници мира“.
Олејник подсећа да је Зеленски одбио мађарски предлог Украјини да за Божић успостави примирје са Русијом и изврши обимну размену заробљеника, иако је Москва начелно прихватила предлог.
„Штавише, тамо је око 600 Украјинаца у заробљеништву. Русија прави списак и каже да је спремна, али Кијев то не жели да прихвати зато што ће то бити ударац на други мит о томе како их овде третирају и у каквим условима их држе. Они ће отићи тамо и рећи да су се према њима односили у складу са међународним конвенцијама и да нема разлога за ратовање. Коме такви требају?! Њима требају нацисти“, каже Олејник.
Олејник скреће пажњу на још један детаљ везан за предложено Божићно примирје – Украјина је прошле године, како би се још више дистанцирала од Русије, донела закон којим се тај празник обележава 25. децембра уместо 7. јануара.
Тако да се данас, напомиње Олејник, у земљи Божић обележава на два датума, у зависности да ли верници припадају канонској Украјинској православној цркви или расколничкој Православној цркви Украјине која је насилно заузела стотине цркава, док власти, националисти и расколници нападају свештенство и вернике УПЦ, врше репресију и прогоне.
Олејник каже да они покушавају да „убију православље“, али га суштински „не могу убити“.
Истовремено, критикује Зеленског и због грубих увреда на рачун Орбана.
„Његов језик је недипломатичан. Ја, на пример, као грађанин могу да кажем много ствари, можда нешто и недипломатичним језиком, али због свог васпитања јасно је да нећу прелазити границе које су неприхватљиве у дијалогу. Можда могу да будем оштар, али када постанеш лидер, када обављаш неку јавну функцију, онда знаш да је твоје приватно мишљење нешто што треба да задржиш за себе, јер ти представљаш земљу. И зато је недопустиво прећи на директне увреде“, изричит је Олејник, додајући да је такво понашање још једна потврда да је Зеленски „изгубио компас“.
Русија ће преживети без транзита гаса кроз Украјину, али Кијев - неће
Зеленски је такође рекао да Украјина неће продужити транзит руског гаса. Према његовим речима, Украјина неће дозволити Русији да зарађује милионе на „украјинској крви“.
И словачки премијер је казао да Зеленски искључује могућност било каквог транзита гаса преко Украјине следеће године, упозоравајући да ће заустављање транзита гаса кроз Украјину у Европу на крају довести до његовог поскупљења.
На питање да ли је Зеленски заиста спреман да остане без пара од транзита гаса, Олејник саркастично каже да је то „генијална идеја“.
Кијев је на транзиту гаса зарађивао 700-800 милиона долара годишње. Русија ће те мизерне губитке преживети, али Украјина са својим буџетом који се углавном ослања на западне донације неће – „то није само пуцањ у ногу, него и у главу“, додао је Олејник.
Олејник истиче да је Русија одавно спремна на такве сценарије, јер постоје могућности за већим снабдевање гасом Кине, као и других тржишта.
„Путин је то врло добро рекао – проблеми постоје, јер је рат који не жели грађанин ниједне земље, али руска економија се стабилно развија. Санкцијама ништа није постигнуто, то признаје и сам Запад. Што више санкција, то се привреда боље развија. Зашто? Зато што се размишља и покреће сопствена производња оног што нам не дају или неће да нам продају“, каже Олејник.
На крају, Зеленски је изјавио да Споразуми из Истанбула никада нису постојали, али Олејник подсећа да је Давид Арахамија, председник владајуће фракције „Слуга народа“, који је предводио украјинску делегацију на преговорима у Турској и сам признао да је рат могао да буде завршен у пролеће 2022. године да је Кијев прихватио неутрални статус, али је тај предлог одбијен након што је у Украјину тада допутовао тадашњи британски премијер Борис Џонсон, који је рекао: „Нећемо ништа потписивати са Русима, хајде да једноставно ратујемо“.
Олејник је уверен да ће се од 21. јануара, када у САД на власт дође Доналд Трамп, ситуација у свету драстично променити и у том контексту скреће пажњу да су многи европски лидери, попут Макрона, већ почели да „перу руке“ и мењају реторику, док је Зеленски већ „политички мртав“.