НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Како пљушти на Месецу: То није попут кише на Земљи, камера све забележила /видео/

Геминидски метеорски пљусак достигао је свој врхунац током ноћи 13. и 14. децембра, осветљавајући небо док су импресивни метеориди улазили у Земљину атмосферу. Међутим, Земља није била једина мета - Месец је редовно бомбардован таквим метеороидима, а Даичи Фуџи, кустос Музеја града Хиратсуке у Јапану, забележио је неке од најновијих удара.
Sputnik
Фуџи је документовао метеоритске ударе на Месец 6., 7. и два пута 8. децембра 2024. користећи камере постављене за праћење нашег најближег небеског суседа. Његове видео-снимке удара на Месец (као и импресивне ватрене кугле) можете погледати на његовом налогу на платформи X.
"Још један бљесак удара на Месец забележен је вечерас. Снимио сам га камером са 360фпс из свог дома у 22:34:35, 8. децембра 2024. (успорени снимак) и успео сам да га потврдим помоћу више телескопа. Светли метеори и ватрене кугле се појављују сваког дана, али бљескови удара на Месец се такође бележе један за другим", написао је Фуџи у објави на платформи X 8. децембра.
Ово није први пут да је Фуџи сведочио таквом удару. У фебруару 2023. године забележио је још један импресиван видео метеора који удара у Месец.
Још није јасно да ли су недавни удари на Месец које је Фуџи снимио резултат Геминидског метеорског пљуска или једноставно последица спорадичних метеора. Када је упитан о могућем пореклу ових метеора, Роберт Лунсфорд из Америчког метеорског друштва рекао је за ЕартхСкy: "Иако је мало рано за снажну Геминидску активност, могуће је да су ово Геминидски метеори јер долазе из очекиваног правца", преноси Лајв сајенс.
Лунсфорд је навео да је, ако су заиста у питању Геминидски метеори, стопа удара на Месец прилично изузетна, јер је чак и током максимума Геминида обично видљиво мање од једног удара по ноћи.
С обзиром на историју Месеца с ударима Геминида, постоји велика вероватноћа да су бар неки од ових метеорских удара Геминиди. НАСА је 2015. године објавила студију о посматрањима удара Геминида на Месец и пронашла 19 таквих удара 2006. године и 21 удар 2010. године. Запањујуће, 55% свих забележених удара на Месецу 2010. године приписано је Геминидима.
Међутим, Фуџи не искључује могућност да су у питању једноставно спорадични метеори.
"С обзиром на положај радијанта, постоји могућност да су ови бљескови удара на Месец повезани с Геминидским метеорским пљуском. Ипак, будући да спорадични метеори и даље бројчано надмашују Геминиде у посматрањима метеора са Земље, могуће је да су то спорадични метеори", рекао је Фуџи за EarthSky.

Зашто удари изгледају као светли бљескови?

Како Месец готово да нема атмосферу, када објекат удари у његову површину, то чини великом брзином без икаквог успоравања. Када метеороид судари с Месецом, већина енергије удара се претвара у топлоту и формирање кратера. Међутим, мањи део енергије ослобађа се у облику видљиве светлости, стварајући светли бљесак на месту удара, према подацима НАСА-е.
Погледајте и:
Коментар