Ново истраживање сугерише да је Стоунхенџ можда изграђен како би ујединио људе широм древне Британије. Докази показују да је један камен у споменику дошао чак из североисточне Шкотске, наглашавајући различито порекло материјала коришћених у његовој изградњи.
Професор Мајк Паркер Пирсон, са Института за археологију УЦЛ и главни аутор студије, истакао је важност овог открића.
Камење, које долази из различитих места у земљи, чини овај споменик јединственим међу више од 900 камених кругова у Британији, истиче Пирсон, а преноси Би-Би-Си.
Истраживање, објављено у часопису Археолоџи Интернешнал, такође открива да су 43 плава камена у Стоунхенџу дошла из Велса, 225 километара од Стоунхенџа.
„Већ неко време знамо да су људи долазили из различитих делова Британије са својим свињама и говедима како би се гостили на Дурингтоновим зидовима, а скоро половина људи сахрањених у Стоунхенџу живела је негде другде осим у Солсберијској равници“, објаснио је Пирсон.
Раније ове године откривено је да је олтарски камен од шест тона вероватно дошао из Шкотске око 2500. године пре нове ере, када је Стоунхенџ био подвргнут великој реконструкцији.
Коаутор студије, професор Ричард Бевинс са Универзитета Абериствит, објаснио је да је њихово истраживање било попут форензичке науке и истакао комбиновану геолошку експертизу тима у идентификацији извора плавог камења и олтарског камена.
По величини и распореду олтарски камен веома подсећа на слично камење у североисточној Шкотској, где су ови кругови јединствени. Ово указује на јаке везе између ових региона.
Иако постоје многе теорије о сврси Стоунхенџа, ово ново истраживање уводи политички аспект његовог значаја.
Погледајте и: