„Од тренутка када Трамп ступи на дужност шансе за постизање мировног споразума биће веће него икада. Питање је да ли ће администрација демократа и проратно оријентисано западни политичари предузети нешто до 20. јануара што би могло значајно да отежа или сасвим онемогући убрзани мировни процес“, рекао је Сијарто у интервјуу за РИА Новости.
Он је напоменуо да су после америчких избора са обе стране океана донете одлуке које су допринеле да се појача ризик од ескалације, мислећи на одлуку да се Кијеву дозволи да гађа објекте у Русији западним оружјем великог домета, инсистирање да Украјина снизи узраст за мобилизацију.
„Све те одлуке могу да доведу до ескалације сукоба а ми бисмо желели да то избегнемо“, нагласио је он.
Сијарто је рекао и да је терористички напад у којем је убијен руски генерал Игор Кирилов случај који изазива велику забринутост јер такви кораци воде ка ескалацији и могу да отежају постизање мира.
„Ми желимо мир у Украјини, желимо да се избегне ескалација и зато за овакве ствари сматрамо да изазивају узнемиреност. Због чега? Због тога што виде ка ескалацији и ако се та ескалација деси пре 20. јануара, када је инаугурација Доналда Трампа, то може веома негативно да утиче на шансе да се после тог датума закључи мир што пре“, истакао је мађарски министар.
Он је додао да мађарски предлог о одржавању преговора о Украјини у Мађарској остаје на снази.
Политичка одмазда
Сијарто је рекао и да је одлука САД да не дозволи Мађарској сарадњу са „Гаспром банком“, која учествује у финансирању изграде нуклеарке „Пакш 2“, представља политичку одмазду.
Он је подсетио да су САД омогућиле Будимпешти да настави да плаћа гас преко ове руске банке, али да се изузеће не односи на пројекат нуклеарке.
У Мађарској сматрају да ће ове санкције угрозити енергетску безбедност низа држава централне Европе.
Овакав корак, рекао је Сијарто, последица је тога што САД не могу да се помире са сувереним спољнополитичким курсом Мађарске.
„Они не могу да се помире с тим да се наша влада држи патриотске, суверене политичке стратегије која је у супротности са либералним мејнстримом. Они не могу да схвате да су наши национални интереси за нас на првом месту“, рекао је Сијарто.
Санкциони притисак усмерен је на то да се ослаби сарадња Мађарске с Русијом у енергетској сфери, закључио је он.
Погледајте и: