Сребрна амајлија дугачка је 3,5 центиметара и стара 1.800 година, а пронађена је са људским скелетом на гробљу на периферији Франкфурта. Истраживачи су користили ЦТ скенирање да "дигитално одмотају" веома танку фолију и први пут од 3. века прочитају натпис на њој.
Овај текст представља најстарији познати доказ о хришћанству северно од Алпа, из времена између 230. и 270. године нове ере. У то време, хришћанство се још ширило Европом из Јудеје на Блиском истоку, али је било на мети прогона јер су владајуће религије биле јудаизам и паганизам и било је ризично представљати се као хришћанин.
Описан као „потпуно хришћански“, латински текст говори о Господу Исусу Христу, Сину Божијем, као и о Светом Титу, ранохришћанском мисионару и црквеном вођи.
До овог запањујућег открића дошао је Лајбниц центар за археологију у Мајнцу, а објавио га је град Франкфурт.
„Користећи ЦТ, успели смо да скенирамо у веома високој резолуцији и направимо 3Д модел“, кажу археолози.
Сребрна амајлија је откривена 2018. године на северозападу Франкфурта у области некадашњег римског града Ниде, претходника савременог Франкфурта.
Пронађена је у гробу човека који је такође био сахрањен са зделом за тамјан и бокалом од печене глине, вероватно личним стварима те особе.
Амајлија му је била испод браде и стручњаци верују да га је носио на конопцу око врата ради заштите у загробном животу.
Дешифровање 18 редова текста водио је професор Маркус Шолц, археолог са Гете универзитета у Франкфурту. Танка фолија је била превише крхка да би се једноставно одмотала након што је дуго била у земљи, па је коришћена техника рендгенског снимања позната као компјутерска томографија (ЦТ). Поједини сегменти снимка спајали су се један по један све док речи нису постале видљиве, мада и даље има празнина у тексту.
„Позвао сам, између осталих, стручњаке за историју и теологију и заједно смо приступили тексту, део по део, и на крају смо га дешифровали“, рекао је Шолц.
Поред тога што је носилац амајлије био посвећени хришћанин, необично је и то што је натпис био у потпуности на латинском.
„Такви записи су обично писани на грчком или хебрејском", додаје Шолц.
Такође, све до 5. века, амајлије од племенитих метала овог типа увек садрже мешавину разних религија, попут утицаја јудаизма или паганизма. Међутим, стручњаци описују ову амајлију као „чисто хришћанску“, јер нема паганских референци као што су демони или елементи јудаизма.
На крају, највеће изненађење су локација и старост амајлије и човек који је своју хришћанску веру очигледно сматрао толико важном да ју је понео са собом у гроб, пише Дејли мејл.
Погледајте и: