Он је указао и на растући утицај Кине око канала, што је, како је оценио, забрињавајући тренд за америчке интересе јер америчка предузећа зависе од канала за кретање робе између Атлантског и Тихог океана.
"Наша морнарица и трговина третирани су на веома неправедан и непоштен начин. Теди Рузвелт је био председник Сједињених Америчких Држава у време његове изградње и разумео је снагу поморске моћи и трговине. Када га је председник Џими Картер несмотрено дао за један долар, током свог мандата, њиме је управљала искључиво Панама, а не Кина или било ко други. Исто тако, Панами није било дозвољено да САД, њиховој морнарици и корпорацијама, које послују у нашој земљи, наплаћује превисоке цене и стопе пролаза", навео је Трамп на својој друштвеној мрежи Трут соушал.
Он је додао да су накнаде које наплаћује Панама "смешне", посебно имајући у виду изузетну великодушност САД према Панами.
Панамски канал, који су Сједињене Државе завршиле 1914. године, враћен је тој централноамеричкој земљи према споразуму из 1977. који је потписао демократски председник Џими Картер. Панама је преузела пуну контролу над њим 1999. године.
"Никада не бисмо дозволили да падне у погрешне руке! Ако Панама не може да обезбеди безбедно, ефикасно и поуздано функционисање канала, онда ћемо захтевати да нам се Панамски канал врати, у потпуности и без питања", упозорио је Трамп.
Власти у Панами нису одмах реаговале на Трампову објаву, преносе амерички медији.
Процењује се да пет одсто глобалног поморског саобраћаја пролази кроз Панамски канал, што омогућава бродовима који путују између Азије и источне обале САД да избегну дугу, опасну руту око јужног врха Јужне Америке.
Главни корисници пролаза су САД, Кина, Јапан и Јужна Кореја.
Управа за Панамски канал саопштила је у октобру да је пловни пут зарадио рекордне приходе од скоро пет милијарди долара у прошлој фискалној години.
Погледајте и: