НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Јапанци истражују како живот на Месецу учинити могућим

Јапански универзитет Кјото и грађевинска компанија „Каџима“ покренули су заједнички пројекат истраживања које има циљ да развије лунарно станиште способно да генерише вештачку гравитацију, што би омогућило људима да живе на Месецу у условима сличним онима на Земљи.
Sputnik
Они планирају да до 2030. године конструишу прототип „неолунарног стакла“ - параболоидне структуре која генерише гравитацију кроз ротацију.
Очекује се да ће та технологија разјаснити недоумице у погледу забринутости због штетних ефеката продуженог излагања микрогравитацији на људско тело, укључујући губитак костију и мишића, објавила је агенција Кјодо.
„Овај пројекат захтева значајан технолошки искорак, али ми желимо да га постигнемо и отворимо пут свемирским колонијама“, изјавио је члан тима Јосуке Јамашики, професор напредних интегрисаних студија о способности људи за преживљавање на Универзитету Кјото.
Структура „лунарног стакла“ ће бити пречника око 200 метара и висока 400 метара, а моћи ће да прими до 10.000 људи.
У оквиру пројекта прво ће бити израђени модели замишљеног пројекта, као и компјутерске симулације.
Модел „лунарног стакла“ размере 1:2000 представљен је почетком месеца када су Универзитет Кјото и„Каџима“ објавили почетак заједничког истраживања.
Они су спровели и симулације које показују на који начин се понашају објекти у условима вештачке гравитације.
Погледајте и:
Коментар