Према овом предлогу, школе у Србији могу да дозволе да се неки предмети комбиновано држе у учионици и онлајн, пишу Вечерње новости.
Ово је потпуна новина у закону, а како је предлагач навео, хибридна настава је „комбинација непосредног рада у школи и рада на платформи за хибридну наставу, на којој онлајн учионице представљају безбедно место за подршку учењу и примену савремених метода наставе“.
Одлуку о томе да ли ће изводити хибридну наставу доноси образовна установа, а сагласност даје надлежна школска управа.
„Школа може да донесе одлуку о реализацији хибридне наставе у оквиру свих или групе предмета и активности у складу са нивоом дигиталних компетенција наставника и техничком опремљеношћу школе. Школа доноси одлуку за целу школску годину или за одређени период“, пише у предлогу закона.
Даље се додаје да на основу препорука које сачињава Завод за вредновање квалитета образовања и васпитања, школа годишњим планом рада утврђује време, место, начин и носиоце остваривања хибридне наставе.
„Ближи услови о техничким условима за реализацију хибридне наставе прописује министар“, наводи се у нацрту.
Иначе, онлајн настава први пут у наш образовни систем уведена је у време пандемије вируса корона, када су часови држави искључиво онлајн путем различитих платформи. Након што је пандемија прошла, онлајн настава одвијала се повремено у изузетним случајевима, и комбинована је са наставом у учионицама. Сада је та могућност предвиђена и законом.
Министарство просвете предложило је и измене Закона о предшколском васпитању и образовању које предвиђа унапређење система планирања и контроле уписа и припремни предшколски програм у први разред основне школе.
Предлог измене Закона о основама система образовања и васпитања тренутно је на јавној расправи, која ће трајати до краја године. Након тога закон иде у скупштинску процедуру на усвајање.
Погледајте и: