Оне су награђене за свој изузетан научни рад из области физике квантних вишечестичних система, молекуларне микробиологије и нанотехнологије и микросистема. Свечана церемонија одржана је у Влади Републике Србије, а младе научнице добиле су и новчани подстицај у вредности од по 5.000 евра, за истраживања која ће бити спроведена у нашој земљи.
Церемонију доделе признања отворила је др Јелена Беговић, министарка науке, технолошког развоја и иновација у Влади Републике Србије, наводи се у саопштењу за медије.
Циљ програма „За жене у науци“ је да широм света подржи изванредне жене истраживаче, које својом посвећеношћу, достигнућима и визијом доприносе напретку науке и друштва у целини. Програм такође ради и на смањењу различитих препрека са којима жене у науци, још увек, диспропорционално сусрећу.
Истраживања др Ане Худомал су у области теоријске физике, са фокусом на системе са великим бројем интерагујућих квантних честица. Ана користи компјутерске симулације и аналитичке методе да би испитала физичке законитости које важе у таквим система. Њен рад укључује нову и веома активну област истраживања, такозване квантне вишечестичне ожиљке. Учествовала је у великом броју националних, билатералних и међународних пројеката, а тренутно је научни сарадник у Националном центру изузетних вредности за изучавање комплексних система на Институту за физику у Београду.
Др Милка Малешевић је учествовала на 11 значајних пројеката, укључујући пројекте који истражују биодиверзитет микроорганизама, механизме отпорности на антибиотике и развој нових антимикробних једињења. Њен научно–истраживачки рад је фокусиран на проналазак алтернативних терапеутских агенаса ефикасних у елиминацији патогених бактерија и развој нове генерације катетера како би се инфекције повезане са њиховом употребом ставиле под контролу.
Сандра Вељковић је докторанд и асистент за ужу научну област Микроелектроника и микросистеми на Електронском факултету, Универзитета у Нишу. Њена област истраживања су нанотехнологије и микросистеми. Њен рад је посвећен унапређење поузданости и стабилности електронских компонената, посебно у медицинским уређајима, али и уређајима широке потрошње, аутомобилској индустрији и нуклеарним постројењима.
Погледајте и: